Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Rada Miasta zdecydowała o zerwaniu współpracy z partnerem w Rosji

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
fot. Piotr Łozowik
7 godzin obradowali radni Rady Miasta Bielska Podlaski, porządek obrad zawierał aż 27 merytorycznych punktów. Radni przyjęli sprawozdania i informacje o działalności jednostek miejskich oraz Straży Pożarnej i Policji. Podjęto również decyzję o rozwiązaniu umowy partnerskiej z Kingiseppskim Municypalnym Rejonem znajdującym się w Federacji Rosyjskiej.

Jednogłośnie radni Bielska Podlaskiego podjęli decyzję o rozwiązaniu umowy partnerskiej z miastem Kingisepp. Współpraca ze społecznością i samorządem tego miasta rozpoczęła się w 2013 r. i byłą jedynym partnerstwem z miejscowością położoną w Rosji.

Radni uznali, że w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na niepodległy kraj, jakim jest Ukraina, współpraca ta nie może być kontynuowana. Burmistrz miasta - Jarosław Borowski zapowiedział bezzwłoczne podjęcie kroków w celu rozwiązania tej umowy.

Ważnym punktem posiedzenia było uchwalenie zmodyfikowanego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Według nowych przepisów programy te połączone w jeden kompleksowy, plan działania powinien obejmować, nie jak do tej pory rok - ale cztery lata. Radni zauważyli jednak nieskuteczność dotychczasowych działań podnosząc kwestię wzrostu zarówno interwencji domowych jak i przestępstw kryminalnych.

Według danych Komendy Powiatowej Policji liczba interwencji w sprawie przemocy domowej wzrosła ze 120 w roku 2019 do 156 w 2021 r.

Znacząco wzrosła także liczba postępować karnych dotyczących narkomanii - i tak w roku 2019 było tych przestępstw 24, a w roku 2021 już 40.

Radni pomimo uwag, program przyjęli jednogłośnie.

Radni podjęli również decyzję o wyrażeniu zgodny na sprzedaż nieruchomości miejskich położonych przy ulicach: Wilczej i Gajowej.

Dyskusja rozgorzała w punkcie dotyczącym społecznych asystentów radnych, o powołanie których apelowała część rajców. Ten punkt był odpowiedzią na petycję jaka wpłynęła od mieszkańca Bielska Podlaskiego. Mieszkaniec w listopadzie 2021 r.wnioskowało to, aby taka funkcja została wprowadzona do samorządu bielskiego. Ostatecznie, biorąc pod uwagę brak przesłanek prawnych do powołania a następnie działania społecznych asystentów - wniosek odrzucono.

Kolejny raz, z powodu braku kandydatów, nie udało się również wybrać wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto