MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace na drodze wojewódzkiej pomiędzy Hajnówką i Bielskiem Podlaskim. Od jutra będą obowiązywały ograniczenia

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Droga wojewódzka łącząca Hajnówkę z Bielskiem Podlaskim zostanie gruntownie przebudowana. To inwestycja, na którą czekają mieszkańcy, samorządowcy i inwestorzy
Droga wojewódzka łącząca Hajnówkę z Bielskiem Podlaskim zostanie gruntownie przebudowana. To inwestycja, na którą czekają mieszkańcy, samorządowcy i inwestorzy Marta Chmielińska
Od środy (14 czerwca) zacznie obowiązywać czasowa zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej 689 na odcinku łączącym Hajnówkę z Bielskiem Podlaskim. Ograniczenia te dotyczą prędkości jazdy, zakazu wyprzedzania i zwężenia jezdni na odcinku, na którym prowadzone będą prace. Przebudowa tej drogi, to inwestycja na którą od lat czekają mieszkańcy.

Inwestycję, która ruszy w środę, poprzedziły prace przygotowawcze związane z wycinką drzew i krzewów na poboczach po obu stronach drogi niemal na całym tym na odcinku. Kilka dni temu inwestor – Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, poinformował, że planowane są ograniczenia, które będą obowiązywały od 14 czerwca do 31 lipca br. Przebudowa będzie dużym przedsięwzięciem – sama droga zostanie przebudowana na odcinku ponad 24 km, powstanie także obwodnica miejscowości Hołody i przebudowany będzie most na rz. Orlance. Powstaną również zjazdy, zatoczki i przejścia dla pieszych.

Przebudowa drogi Hajnówka – Bielsk Podlaski znacząco poprawi dostępność komunikacyjną całego regionu – mówi Mikołaj Janowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce i radny sejmiku wojewódzkiego. – Zyska na tym nie tylko turystyka, ale też gospodarka, ponieważ szybsze połączenia, w perspektywie być może mądre połączenie z drogą krajową nr 19, da obu miastom dobre zaplecze w tym okręgu południowo-wschodniego województwa. Jest to także połączenie z bazą przeładunkową przejścia fitosanitarnego w Siemianówce. Tu mamy potężne przeładunki w Chryzanowie i Plancie, przejścia te wciąż żyją ponieważ po zamknięcia ruchu kołowego, cały transport idzie koleją.

Mikołaj Janowski dodaje, że inwestycja ta była długo wyczekiwana i wreszcie udało się ją rozpocząć, samorządowiec wskazuje też na drogę Zwodzieckie – Tarnopol – Siemianów, która wpisuje się w sieć komunikacyjną tego terenu.

Mam nadzieję, że szybko ruszymy także z inwestycją na tym odcinku – dodaje Janowski.

Z prac cieszą się także mieszkańcy, choć zaznaczają, że liczyli na bezpieczną ścieżkę rowerową. Nie mogła ona jednak powstać, ponieważ w ramach tego finansowania ciągu rowerowego nie można było wybudować. Taka inwestycja jest natomiast planowana w przyszłości.

Szkoda, że nie będzie w tej drodze ścieżki rowerowej, ale dobrze, że powstaje szeroka i bezpieczna trasa na tym odcinku – mówi Andrzej Gawryluk z Hajnówki. – Walczyliśmy o to, aby jednak droga dla rowerów znalazła się w tym projekcie, jednak nie udało się. Nie składamy jednak broni i gdy tylko będą możliwości, to mieszkańcy na pewno upomną się o taką trasę.

W początkowej fazie budowy planowane są ograniczenia, natomiast w późniejszym etapie projekt zakłada budowę dróg pomocniczych oraz tymczasowego mostu na rz. Orlance, na które zostanie czasowo przekierowany ruch kołowy.

Zgodnie z umową prace zakończone zostaną w I kwartale 2025 r., teren budowy przekazany został 7 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto