MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od zbrodni w Lesie Pilickim minęło już 80 lat. W sobotę odbyły się uroczystości

OPRAC.:
Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
15 lipca odbyły się uroczystości na cmentarzu w Bielsku Podlaskim
15 lipca odbyły się uroczystości na cmentarzu w Bielsku Podlaskim Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
W sobotę 15 lipca minęła kolejna rocznica masowej egzekucji mieszkańców Bielska Podlaskiego dokonanej przez Niemców w 1943 r. Z tej okazji tradycyjnie odprawiono na cmentarzu nabożeństwo i złożono kwiaty przy mogiłach zamordowanych, a następnie złożono kwiaty w Lesie Pilickim, w miejscu kaźni mieszkańców Bielska Podlaskiego i okolic. W uroczystościach uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji, służby mundurowe i mieszkańcy.

Tradycyjnie jak co roku, pod Mauzoleum „Ofiarom Barbarzyństwa” na bielskim cmentarzu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci zamordowanych w 1943 r. ludzi. Uroczystości rozpoczęło wspólne nabożeństwo w intencji ofiar pilickiej tragedii. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył ks. Łukasz Grabowski, a towarzyszyli mu księża: Robert Figura – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie, ks. Andrzej Kiersnowski oraz ks. dr Jarosław Przeździecki – misjonarz w Urugwaju.

Po nabożeństwie na mogiłach zamordowanych złożono kwiaty, a następnie uczestniczący w obchodach przemieścili się do Lasu Pilickiego. Tam w miejscu pamięci w uroczysku Osuszek, czyli w miejscu kaźni setek osób zamieszkujących w czasie II wojny światowej powiat bielski, pomodlono się za wszystkie osoby, które w tym miejscu straciły życie.

W uroczystości udział wzięli reprezentanci lokalnych władz samorządowych, radni, przedstawiciele służb mundurowych, a także poczty sztandarowe i reprezentanci bielskich szkół podstawowych i średnich oraz harcerze. Obecni byli także członkowie rodzin zamordowanych bielszczan - m.in. państwo Krystyna i Stanisław Piotrowscy, oraz mieszkańcy miasta i powiatu bielskiego.

15 lipca 1943 r. Niemcy rozstrzelali grupę 49 bielszczan, 19 osób stanowili przedstawiciele inteligencji i urzędnicy - w tym przedwojenny burmistrz miasta Alfons Erdman oraz grupa księży z ks. dziekanem Antonim Besztą-Borowskim. Niemcy zamordowali wówczas także członków rodzin tych osób.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto