MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Złota Setka. Bielskie firmy w ekskluzywnym klubie miliarderów

Andrzej Matys
Gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw
Gala XIX Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Wojciech Wojtkielewicz
Subregion Bielsk Podlaski od lat jest jednym z liderów podlaskiej gospodarki. Kolejny raz potwierdził to najnowszy ranking Kuriera Porannego – XIX Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw. W pierwszej dwudziestce zestawienia, cztery firmy mają swoje siedziby w Bielsku Podlaskim, a roczne przychody trzech z nich przekraczają miliard złotych rynku. I nie są to jedyne osiągnięcia bielskiego biznesu.

Listę bielskich lokomotyw gospodarczych otwiera Grupa Kapitałowa Unibep. Jej zeszłoroczny przychód netto wyniósł 1 mld 712 mln zł. To wynik o 30 mln zł lepszy od tego, jaki bielska spółka osiągnęła w poprzedniej Złotej Setce. To z kolei pozwoliło jej utrzymać 3. miejsce w rankingu i ponownie wyprzedzić Spółdzielnię Mleczarską z Piątnicy. Co prawda różnica w przychodach obu firm jest mniejsza, ale jak zapowiada prezes Leszek Gołąbiecki, Unibep zrobi wszystko (i ma ku temu argumenty), by swą lokatę utrzymać. Tym bardziej, że tegoroczne wyniki spółki wskazują, że w Setce 2023 Piątnicy wyprzedzić Unibep łatwo nie będzie.

[video]35605[/video]

Swoistą wisienką na torcie Unibepu jest jedyna nagroda indywidualna rankingu - Menedżer Roku 2021. Tytuł ten zdobył prezes Leszek Marek Gołąbiecki, zostając drugą osobą w firmie z tym laurem (kilka lat temu Menedżerem 10-lecia Złotej Setki wybrano Jana Mikołuszkę).

Szóstą lokatę w Złotej Setce zajęła firma Danwood SA, której zeszłoroczny przychód o 291 milionów przekroczył miliard. To o 92 mln zł więcej niż rok wcześniej, ale też obecne miejsce spółki w rankingu jest o oczko” niższe. Innymi słowy, w Złotej Setce 2020 Danwood miał lepsze miejsce, ale niższy przychód, a teraz jest odwrotnie, co dowodzi tego, że generalnie przychody wielu firm wzrosły.

Tuż za nim, bo na dziewiątym miejscu, znalazło się rodzinne przedsiębiorstwo - Suempol, który jest największym producentem łososia norweskiego zarówno w Polsce, jak i w Europie. W 2021 roku przychód firmy przekroczył miliard złotych mln zł. I tu, tak jak w przypadku Danwoodu, w Złotej Setce 2020, Suempol był lepszy o jedno miejsce, ale z przychodem mniejszym o 117 mln zł.

Już w drugiej dziesiątce (co nie jest żadną ujmą) plasuje się popularna, także poza Bielskiem Podlaskim, sieć sklepów spożywczych Arhelan. Poza Podlaskiem firma ma swoje placówki m.in. na Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach.

od 16 lat

Zeszłoroczny przychód sieci to prawie 590 mln zł, co pozwoliło zająć Arhelanowi w Złotej Setce 15. lokatę.

Natomiast 40. lokatę zajmuje przedsiębiorstwo świetnie znane (w Polsce i Europie) z produkcji m.in. pokryć dachowych i elewacyjnych, ogrodzeń, czyli Hanbud. W rankingu spółka zajęła 40. miejsce (prawie 286 mln zł przychodu), podczas gdy w 2020 była 60. (155 mln zł). Ten dobry wynik finansowy potwierdziła też wygrana Hanbudu w kategorii Firma Roku 2021. Aby otrzymać ten tytuł firma musiała, po zsumowaniu kilku wskaźników finansowych, uzyskać jak najmniej punktów. Dodamy, ze nie był to pierwszy tytuł Hanbudu w Złotej Setce, bowiem przed kilku laty spółka wygrała kategorię Awans Roku.

Bielskie firmy w XIX Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw:

  • 3. miejsce: Unibep SA Grupa Kapitałowa (budownictwo) – 1 mld 682 mln zł,
  • 6. Danwood SA (budownictwo) – 1 mld 099 mln zł,
  • 9. Suempol Sp. z o.o. (przetwórstwo rolno-spożywcze) – 1 mld 095 mln zł,
  • 15. Arhelan Sp. z o.o. sp. k. (handel) – 589,6 mln zł,
  • 22. Energo Sp. z o.o. (handel) – 439 mln zł,
  • 40. Hanbud Sp. z o.o. (produkcja, materiały budowlane) – 285,7 mln zł
  • 43. Krex Sp. z o.o. (handel) – 270,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Złota Setka. Bielskie firmy w ekskluzywnym klubie miliarderów - Bielsk Podlaski Nasze Miasto

Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto