MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabawy na Noc Kupały. Gdzie i kiedy warto pojechać?

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W minioną niedzielę, 23 czerwca, obchodziliśmy Noc Świętojańską – jedną z najkrótszych nocy w roku, bogatą w tradycje i historię. W noc Świętego Jana lub według tradycji słowiańskiej w Noc Kupały, odbywały się huczne zabawy i obchody związane z kultem słońca, ognia i wody. Dziś organizowane są festyny i zabawy nawiązujące do dawnej tradycji. Pierwsza impreza plenerowa odbędzie się w Leniewie, następne w Białowieży, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych.

Wywodząca się z dawnych słowiańskich obrzędów noc Kupały została w późniejszym okresie przyjęta przez chrześcijaństwo jako wigilia świętego Jana Chrzciciela.

Korzenie i Ewolucja Tradycji

Noc Świętojańska jest obchodzona z 23 na 24 czerwca, w wigilię imienin Jana. Choć w dzisiejszych czasach często używa się nazwy "noc Kupały" jako synonimu, warto pamiętać, że są to dwie różne tradycje, choć mają wiele wspólnych obrzędów. Noc Kupały to starosłowiańskie święto związane z przesileniem letnim, które później zintegrowało się z chrześcijańską tradycją Nocy Świętojańskiej. Ich bliskość w kalendarzu wynika z chrystianizacji dawnych, pogańskich zwyczajów.

Magiczne Przesilenie Letnie

Przesilenie letnie było od wieków uważane za czas wyjątkowy i magiczny. Dawne obchody Nocy Kupały związane były z kultem słońca, ognia i wody. Był to czas hucznych zabaw, ale i moment, kiedy złe moce miały szczególną siłę. Wierzono, że podczas tej nocy należy się upić do nieprzytomności, aby doświadczyć boskiego uniesienia.

Ochrona przed Złymi Mocami

Podczas Nocy Kupały rozpalano święte ognie, które miały odstraszać demony i czarownice. Blask ognia symbolizował ochronę przed złymi mocami. Te magiczne ogniska były integralną częścią obchodów, a ich światło miało zapewniać bezpieczeństwo i odganiać złe siły.

Współczesne Obchody

Obecnie Noc Świętojańska to okazja do świętowania i kultywowania dawnych tradycji. Ogniska, tańce, pieśni i szukanie kwiatu paproci są częścią tego niezwykłego święta, które łączy elementy dawnych wierzeń z chrześcijańską symboliką. To czas, kiedy magia przeszłości spotyka się z nowoczesnymi formami świętowania, tworząc niezapomnianą atmosferę dla wszystkich uczestników.

W powiecie hajnowskim co roku organizowane są zabawy plenerowe związane z Nocą Kupały. Największa z nich odbędzie się 13 lipca nad zalewem Bachmaty koło Dubicz Cerkiewnych, to dobrze znana noc „Na Iwana, na Kupała", której organizatorem jest Związku Ukraińców Podlasia.

W programie imprezy zaplanowano:

1) kiermasz rękodzieła ludowego, w tym m.in. wyszywanki, ceramika, pokaz sztuki kowalstwa artystycznego i garncarstwa,

2) część koncertowa, a w niej m.in.:

  • korowód zespołów biorących udział w festiwalu,

  • obrzęd kupalski z puszczaniem wianków (poprzedzony warsztatami tradycji ukraińskich – plecenia wianków),

  • koncert zespołów folklorystycznych, folkowych i estradowych,

Poza Dubiczami Cerkiewnymi pobawimy się też na festynie "Kupalinka", który odbędzie się 29 czerwca w Leniewie, a następne w Białowieży, Narewce.

  • 29 czerwca - Leniewo w gminie Czyże

  • 07 lipca - Narewka

  • 06 lipca - Białowieża -

  • 13 lipca - Dubicze Cerkiewne, "Na Iwana, na Kupała" nad Zalewem Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych

Szczegóły poszczególnych wydarzeń w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabawy na Noc Kupały. Gdzie i kiedy warto pojechać? - Hajnówka Nasze Miasto

Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto