Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki eurowyborów w Bielsku i Hajnówce oraz gminach powiatu bielskiego i hajnowskiego. PiS wygrał nawet w prawosławnych wsiach

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
Karol Karski zdobył najwięcej głosów w naszym województwie
Karol Karski zdobył najwięcej głosów w naszym województwie azda, was
Bielsk i Hajnówka głosowały na Frankowskiego z PE. W powiecie bielskim wygrał PiS, w hajnowskim - PO. Ale były niespodzianki m.in. w Dubiczach Cerkiewnych i Kleszczelach

To, że mamy trzech europosłów z naszego okręgu zawdzięczamy wysokiej frekwencji ta sięgnęła prawie 39 proc. w całym okręgu, w powiecie bielskim 37,5 proc, a hajnowskim - 32,16.

W całym kraju PiS poparło 45,38 proc. głosujących. Daje to partii Jarosława Kaczyńskiego 27 mandatów do europarla-mentu. Drugie miejsce i 22 mandaty zdobyła Koalicja Europejska (38,47 proc. poparcia). Próg przekroczyła również Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,06 proc. i 3 mandatami.

Czytaj też: Minister edukacji jedzie do Brukseli. zastąpi ja poseł Piontkowski?

Wyniki głosowania w naszym trzecim okręgu (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie) są podobne. PiS wygrał jeszcze z większym poparciem, bo zdobył 47,43 proc. głosów. Druga jest Koalicja Europejska, która uzyskała 36,93 proc. poparcia, czyli nieco mniej niż w kraju. Na podium znalazła się też Wiosna, zdobywając 5,72 proc.

Czytaj też: Oficjalne wyniki PKW w naszym regionie

Pozostałe ugrupowania i w kraju, i w naszym okręgu progu wyborczego nie przekroczyły. Konfederacja w naszym okręgu uzyskała 4,87 proc. głosów, Kukiz’15 - 3,59, Lewica Razem - 1,45 proc.

A jak rozkładały się głosy w powiatach bielskim i hajnowskim?

Prawosławne wsie też za PiS

Niespodzianką nie będzie fakt, iż w powiecie bielskim wygrał PiS zdobył on 57,93 proc. poparcia. A to za sprawą głosów mieszkańców zachodnich gmin tego powiatu. Rekordowe poparcie lista PIS uzyskała w gminach Brańsk (86,12) i Wyszki (85 proc.). W mieście Brańsk lista PiS zdobyła ok. 76 proc. poparcia, w Rudce - 78 proc., a w gminie Boćki - nieco ponad 71 proc. To jednak nie jest wielkim zaskoczeniem, bo gminy te są elektoratem PiS od wielu kadencji.

Na KE w powiecie bielskim głosowało 28 proc. wyborców. Największe poparcie zdobyła ona w gminie Orla 48,48 proc. i w Bielsku Podlaskim (42,02 proc.) Choć w Bielsku różnica jest niewielka, bo PiS poparło 40, 75 proc. wyborców.

Ciekawie przedstawiają się wyniki głosowań w poszczególnych gminach powiatu hajnowskiego. Ogólnie przewagę miała tu Koalicja Europejska. Uzyskała ona 48, 13 proc. poparcia, a PiS poparło 32,61 proc. wyborców z powiatu.

Ale Prawo i Sprawiedliwość wygrało w gminach, w których do tej pory na większe poparcie liczyć nie mogło. W Kleszczelach na listę PIS głosowało 292 wyborców, czyli 41,89 proc., KE poparło 258 wyborców, czyli 37,02 proc. Natomiast w Dubiczach Cerkiewnych listę PiS poparło 166 wyborców (42,78 proc.), wobec 143 (36,86 proc.) głosujących na KE.

Gminy te zamieszkują w większości wyznawcy prawosławia. PiS kojarzony z Kościołem katolickim do tej pory nie cieszył się ich popraciem

Niezmiennie bastionem Platformy Obywatelskiej, która współtworzyła Koalicję Europejską pozostają jednak Czyże.

W tej gminie listy KE cieszyły się największym, bo 53-procentowym poparciem. Ponad 50 procent , a dokładnie 51,70 proc. KE uzyskała także w samej Hajnówce. PiS uzyskał tu 30,11 proc.

Największą liczbę głosów zdobywali liderzy list poszczególnych komitetów.

Zwolennicy Koalicji Europejskiej głosowali przede wszystkim na lidera listy znanego piłkarza Tomasza Frankowskiego zdobył on 126 tys. głosów. Drugi wynik to 63 tys. Urszuli Pasławskiej.

Ciekawsza rywalizacja toczyła ssie wewnątrz listy PiS. Jedynka Karol Karski otrzymał 184 tys. głosów, dwójka -Krzysztof Jurgiel - 104 tys.

Podobne proporcje widać w wynikach głosowania zwolenników PiS w Hajnówce Karski - 894, Krzysztof Jurgiel - 715. W Bielsku również: 1847 wyborców poparło Karskiego, zaś Krzysztofa Jurgiela - 839. To Karski był jedynką listy i na banerach prezentował się przy prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim. Dzięki wysokiej frekwencji, do Brukseli pojada obaj.

Jak poszło eurokandydatom z Bielska i Hajnówki?

Wśród nich największym poparciem, zwłaszcza w Hajnówce, może pochwalić się Marcin Bołtryk, hajnowianin, lektor i „prysłużnik” prawosławnego hajnowskiego biskupa Pawła. Zdobył on blisko 4,5 tys głosów, z czego prawie 900 w samej Hajnówce. To piąty wynik na liście.

Tomasz Lewczuk, lekarz z Bielska i ósemka na liście Wiosny zdobył trochę ponad 2,6 tys. głosów. Związany z Bielskiem Seweryn Prokopiuk - trójka Lewicy Razem - 1241 głosów, a Alina Ojdana z Hajnówki ósma na liście Kukiz’15 - 1225.

Tu oglądasz: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 w Polsce. PiS, KE i Wiosna z mandatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto