Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Bielska Podlaskiego zasiadły w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Aleksandra Gudwańska i Kornelia Bielach - uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 w Bielsku Podlaskim zostały posłankami Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dziewczęta wzięły udział w XXVIII sesji SDiM, która odbyła się na sali posiedzeń Sejmu RP.

Wszyscy chętni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 brali udział w zmaganiach projektowych - zadaniem było przygotowanie zadania konkursowego na temat "Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki". Zadanie zaś polegało na stworzeniu trwałego, związanego z tematem śladu upamiętniającego bohatera wybranego przez zespół oraz upowszechnienie wiedzy o tej postaci w społeczności lokalnej.

Cieszę się, że moje uczennice odniosły taki sukces. Świadczy on o tym, że mają wartościowe zainteresowania i rozwijają swoje pasje - mówi Agnieszka Jankowska, opiekunka Oli i Kornelii. - Mam nadzieję, że w przyszłości będą kontynuowały swoje działania, a być może zostaną kiedyś parlamentarzystkami

Praca Oli Gudwańskiej i Kornelii Bielach okazała się najlepsza, uczennice stworzyły stronę internetową dotyczącą lokalnej bohaterki - Danuty Siedzikówny "Inki", sanitariuszki Armii Krajowej zamordowanej przez komunistów przed osiągnięciem pełnoletności. Praca była ciekawa ze względu na to, że historię "Inki" opowiadała sama bohaterka. Taki sposób ujęcia tematu i przedstawienie postaci związanej z regionem, ujął komisję konkursową a dziewczęta zaproszone zostały do udziału w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Obrady odbyły się w sali obrad Sejmu Rzeczypospolitej, a otworzyła je marszałek Sejmu - Elżbieta Witek. Z młodzieżą spotkał się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Karol Nawrocki oraz rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak i wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki

Skoro udało się Wam położyć pomost pomiędzy wartościami, które przyświecały żołnierzom największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej, żołnierzom NSZ, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, a współczesnością, to znaczy, że jesteście bardzo zdolni, bo to zadanie trudne nawet dla zawodowych historyków. Wydawałoby się, że oczywiste, ale wymagające historycznej refleksji i wielkiej wiedzy - mówił prezes IPN Karol Nawrocki.

Młodzi posłowie przyjęli uchwałę w sprawie spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy AK i NSZ, między innymi poprzez zorganizowanie konkursu o randze olimpiady na temat żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych sił Zbrojnych, który dawałby laureatom indeks na kierunki historyczne oraz zobligowanie Instytutu Pamięci Narodowej do wydania w ciągu najbliższego półrocza publikacji dotyczącej tematu konkursowego i zawierającej prace projektowe tegorocznych posłów. Ważnym wnioskiem młodych parlamentarzystów był apel do osób z przestrzeni publicznej o niewykorzystywanie postaci żołnierzy AK i NSZ a także do ich oczerniania do walki politycznej oraz o nieszerzenie na temat tych osób dezinformacji. Młodzież przyjęła także wniosek o zwrócenie się do władz o zmiany w podstawie programowej, uwzględniające lokalnych bohaterów NSZ i AK umożliwiając jednocześnie uczniom wybór przestrzeni samopoznania wybranych bohaterów.
Uchwała Sejmu Dzieci Młodzieży została przekazana marszałkowi Sejmu RP.

Projekt Sejm Dzieci i Młodzieży trwa od 1994 r. i co roku biorą w nim udział kolejni młodzi posłowie. Regulamin zakłada udział dwuosobowych zespołów, które przygotowują zadanie projektowe na ogłoszony w regulaminie temat. Dziecięcym posłem można być tylko raz, należy też spełniać kryterium wiekowe i mieć niemniej iż 13 i nie więcej niż 18 lat. Po wyłonieniu najlepszych zespołów, 460 uczniów zasiądzie w ławach sejmowych. Projekt realizowany jest przez Kancelarię Sejmu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Oświaty i Nauki.

Strona na temat Danuty Siedzikówny stworzona w ramach konkursu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto