MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe widowisko również nad Gorlicami. Kolorowa zorza polarna rozświetliła niebo nad głowami mieszkańców powiatu gorlickiego

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Zorza polarna widziana minionej nocy z 10 na 11 maja 2024 roku z góry Dział w Bystrej (ok. 500 m n.p.m.)
Zorza polarna widziana minionej nocy z 10 na 11 maja 2024 roku z góry Dział w Bystrej (ok. 500 m n.p.m.) Paweł Chmura
Najpierw drobne chmury na niebie nad Gorlickiem rozsunęły się niczym teatralna kurtyna, a potem zaczął się ten niezwykły spektakl w odcieniach zieleni, czerwieni i fioletu. Wielu mieszkańców powiatu gorlickiego nie poszło wcześnie spać minionej nocy, by zobaczyć niesamowite zjawisko zorzy polarnej, po raz pierwszy widzianej tak intensywnie w naszym regionie.

Jedni śledzili portale społecznościowe "Polskich Łowców Burz", inni zaglądali na "Gapię się w niebo nocą", czy też "Z głową w gwiazdach". Wsziędzie płynęły jasne komunikaty: Nie kładźcie się spać. Patrzcie w niebo. Obserwujcie zorzę.

- Od kilku dni mamy do czynienia z licznymi i silnymi rozbłyskami na Słońcu. Rozbłyski wygenerowały olbrzymie masy plazmy (CME), które właśnie docierają do naszej Planety. Zorza powinna być widoczna z całej Polski. Warunki do obserwacji są sprzyjające na południu, północnym wschodzie i północnym zachodzie - informowali Polscy Łowcy Burz na swoim profilu w mediach społecznościowych.
I dodai: - Obecnie burza geomagnetyczna wynosi G4 w 5 stopniowej skali, co klasyfikuje się jako silna. Skutkować może to zakłóceniami w łączności satelitarnej, czy m.in zakłóceniami w nadawaniu radiowym.

O tej zorzy będzie się mówiło latami i to jej będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii.

Przypomnijmy, że zorza polarna powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Ogromne ilości naładowanych cząstek są wyrzucane w kierunku Ziemi. Natrafiając na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, wówczas powstaje to kolorowe widowisko - wielobarwne rozbłyski światła, zwykle w odcieniach czerwieni, żółci, zieleni.

Mówi się, że zorza pokazuje się nielicznym. Do jej oglądania trzeba chęci, cierpliwości, a przede wszystkim szczęścia. Tej nocy wszyscy, którzy mieli chęci, to mieli też szczęście.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto