MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Milion Swingów dla Autyzmu w Bielsku Podlaskim. Można było nawet przejechać się Rosomakiem [ZDJĘCIA]

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
Milion Swingów dla Autyzmu 2019
Milion Swingów dla Autyzmu 2019 azda
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II po raz kolejny obyła się akcja charytatywna na rzecz osób dotkniętych autyzmem.Atrakcji było mnóstwo.

Głównymi organizatorami akcji byli nauczyciele ZS im. Jana Pawła II oraz siostrzane/bratnie kluby sportowe kettlebell Piękna Siła i Wschodnia Siła.

W tym roku akcję urozmaiciły także służby mundurowe: policja- nawet z psem policyjnym, Straż Graniczna oraz wojsko.

Czytaj też: Milion Swongów dla Autyzmu w Nowej Soli w Lubuskiem. Zorganizowano aż dwie akcje

To właśnie ci ostatni wzbudzili największe zainteresowanie, bo przyjechali m.in. Rosomakiem, czy czteroosiowym wozem bojowym, będącym na wyposażeniu 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Pokaz współorganizowała także nieodzowna 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Wojskowi bardzo chętni i cierpliwie pokazywali swe uzbrojenie i wyposażenie pojazdów. Jeden z żołnierzy sprawdził nawet wykrywaczem metali, czy na terenie szkoły nie ma żadnych pocisków, czy innych elementów metalowych. Żołnierze umożliwili także chętnym przejechanie się Rosomakiem lub wojskową ciężarówką. Bardzo cierpliwie pomagali wejść i wyjść z wozu zarówno osobom pełnosprawnym, jak i tym z różnego rodzaju dysfunkcjami. Widać, że byli oni przygotowani na każdą ewentualność. A liczyć na nich można nie tylko w razie wojny.

Terytorialsi bardzo chętnie też uczestniczyli w swingowaniu, czyli unoszeniu odpowiednią techniką metalowego odważnika - kettla. Podobnie zresztą jak przedstawiciele innych służb mundurowych.

Wspólnych ćwiczeń nie unikali też zaproszony na imprezę Jarosław Borowski Burmistrz Bielska oraz dyrektor szkoły - Katarzyna Pacewicz, którzy niezmordowanie uczestniczyli niemal we wszystkich sesjach swingowania. A warto zaznaczyć, że ćwiczenia te są dość forsowne, szczególnie jeśli wykonuje się więcej powtórzeń.

Imprezę ubarwił też występ zespołu Ranok działającego przy Bielskim Domu Kultury. Tancerze w ludowych strojach również chwycili za metalowe odważniki i swingowali.

Czytaj też: Milion Swingów dla Autyzmu w Zielonej Górze.

A dla dzieci, nie tylko z autyzmem, dodatkową atrakcją było malowanie twarzy i miękki plac zabaw.

Na koniec imprezy wszyscy skosztowali tortu przygotowanego przez Cukiernię i Kawiarnie Litwińczuk w dawnym Hajduczku.

Dziękuję wszystkim za przybycie wsparcie tej akcji. Cieszy mnie to, że wiele osób woli zrezygnować z codziennych obowiązków, by wspólnie poćwiczyć i wesprzeć tę szczytną akcję - mówiła Katarzyn Pacewicz, dyrektor ZS im Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim

Burmistrz z kolei podkreślał, że warto promować wiedzę o autyzmie, a taka akcja jak ta jest na to wspaniałym sposobem.

Rozgrzewkę i ćwiczenia prowadziła Urszula Paszko.

Wstęp na imprezę był płatny. Bielet-cegielka kosztowała 10 zł. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup materiałów edukacyjnych m.in. do pracy z dziećmi cierpiącymi na autyzm.

Autyzm

Jest to zaburzenie rozwoju, który zauważyć można już u dzieci między 2 a 3 rokiem życia. Objawia się on zaburzeniami w komunikacji (jednym z objawów może być brak mowy u dziecka) oraz trudności w relacjach z otoczeniem i okazywaniem uczuć. Są różne objawy autyzmu. W skrajnych przypadkach osoby nim dotknięte są praktycznie wyizolowane z otoczenia i nie potrafią sobie z nim radzić. Są też przypadki autystyków, którzy znakomicie sobie radzą w życiu społecznym, robią kariery zawodowe naukowe, wręcz bywają jednostkami wybitnymi. W niwelowaniu objawów autyzmu bardzo pomocne są terapie prowadzone przez specjalistów. Im szybciej się one zaczynają, tym ich efekty większe.

Rodzice, którzy podejrzewają autyzm u swych dzieci pomoc i poradę znajdą w następujących instytucjach:

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bielsku Podlaskim, ul. 3 Maja 17, tel. 85 833 26 74, e-mail: [email protected]
Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Allegro - Filia W Bielsku Podlaskim, ul. Rejonowa 4. [email protected], tel. 609 194 261*

Placówki, które zapewniają opiekę dla dzieci dotkniętych m.in. autyzmem:

Niepubliczne Przedszkole Promis w Bielsku Podlaskim, ul. Kazanowskiego 24, tel. 531 930 130 (można też się z nim kontaktować za pośrednictwem Facebooka - przedszkole jest bezpłatne, przyjmuje dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności)
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, ul. Wojska Polskiego 17, tel: 85 8332680
Przedszkole nr 3 z oddziałami Integracyjnymi w Bielsku podlaskim, ul. Żeromskiego 4, tel. 85 730 26 21*

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto