Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podejrzewasz autyzm u dziecka. To stowarzyszenie może ci pomóc

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
Rodzice dzieci z podejrzeniem autyzmu lub innych zaburzeń rozwoju często muszą przejść gehennę, nie tylko w związku z rozwojem dziecka, ale także w urzędach. Stowarzyszenie Autentyczni ma pomóc im w walce z biurokracją i wspieraniu maluchów.

Sama mam synka, u którego stwierdzono zaburzenie ze spektrum autyzmu - mówi Urszula Bisz- Zdanowicz, inicjatorka założenia stowarzyszenia i jego prezes. - Dobrze wiem, co czuje rodzic , który zauważa, że z rozwojem jego dziecka jest coś nie tak. Próbuje tego nie zauważać lub szuka pomocy w różnych instytucjach. A w tych instytucjach też bywa różnie.

Czytaj też: W Bielsku po raz kolejny zorganizowano Milion Swingów dla Autyzmu

Podczas spotkania założycielskiego stowarzyszenia zebrało się mnóstwo rodziców dzieci autystycznych. Każdy z nich ma swoją historię, zmagań z zaburzeniami dziecka oraz zmagań z różnymi instytucjami, które w opiece nad tym dzieckiem powinny pomóc , ale nie koniecznie się do tej pomocy garną.

- Odsyłanie z pokoju do pokoju, z urzędu do urzędu, a nawet z miasta do miasta, to praktycznie norma - opowiadają.

Czytaj też: Co to jest autyzm?

- Kiedy starałam się o zajęcia wspierające rozwój, powiedziano mi, że one nie przysługują - mówi jedna z mam. - A moje dziecko miało orzeczenie o niepełnosprawności i potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Takie zajęcia mu po prostu przysługiwały.

- Z otrzymaniem tych orzeczeń też różnie bywa - opowiada inny rodzic - Mnie z Bielska odsyłano do Białegostoku, a z Białegostoku z powrotem do Bielska. Komisje zwlekały z wydaniem orzeczeń miesiącami, a przecież wszyscy specjaliści powtarzają, że im szybciej zacznie się wspomaganie rozwoju, tym lepsze efekty ono daje.

-My już przeszliśmy tę drogę i wiemy, jak, co, gdzie trzeba załatwiać, jakie bariery można napotkać i jak je pokonać - opowiada Urszula Bisz-Zdanowicz. - Często poprzez znajomych lub za pośrednictwem Facebooka kontaktują się z nami osoby, które też podejrzewają u swych dzieci autyzm lub inne zaburzenia, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. Na Facebooku działa nawet specjalna grupa rodziców dzieci z autyzmem, na której wymieniamy się radami i doświadczeniami. Nie każdy jednak do tej pomocy może dotrzeć. Stad pomysł na założenie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie dopiero zaczyna działać, trwa jeszcze jego rejestracja. Głównym jego założeniem jest propagowanie wiedzy o autyzmie i innych zaburzeniach rozwoju dzieci, a także pomoc rodzicom, którzy takie zaburzenia u swych dzieci zauważyły. Pomoc w ukierunkowaniu, co należy zrobić, do jakich instytucji się udać.

- Niestety czasem bywa tak, że rodzice czekają aż niepokojące zachowania same miną - mówi prezes stowarzyszenia. - Np. aż samo zacznie mówić. I dopiero gdy ma 6-7 lat i ma iść do szkoły, stwierdzają, że jednak nie zaczęło. Wówczas dużo trudniej jest mu pomóc niż 2 -3 lata wcześniej.

W zarządzie stowarzyszenia oprócz rodziców zasiada także logopeda, która na co dzień pracuje z takimi dziećmi.

Ze stowarzyszeniem będzie można skontaktować za pośrednictwem Facebooka, telefonicznie (tel. do prezes sStowarzyszenia: 502 040 008). W planach jest także utworzenie strony internetowej i akcje promocyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto