Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. prałat. Wojciech Wasak, wieloletni proboszcz parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim

azda/T. Szereszewski
To zdjęcie zrobiono podczas uroczystości diamentowego jubileuszu kapłaństwa ks. Wasaka
To zdjęcie zrobiono podczas uroczystości diamentowego jubileuszu kapłaństwa ks. Wasaka T. Szereszewski/drohiczynska.pl
To wiadomość z ostatniej chwili. Odszedł po zasłużoną nagrodę ks. prał.Wojciech Wasak, miał 85 lat. To on był założycielem parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku. Kierował nią prawie 30 lat.Wcześniej był wikariuszem m.in. w Hajnówce.

Nie podano jeszcze informacji o tym, kiedy i gdzie odbędzie się jego pogrzeb.

Ks. prałat Wojciech Wasak urodził się 3 stycznia 1933 r. w Łukowie, gdzie ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące (1946 – 1951). Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, gdzie 26 marca 1955 roku przyjął święcenia diakońskie, a 8 grudnia 1956 roku z rąk ks. biskupa Czesława Falkowskiego święcenia kapłańskie.

Czytaj też: Spotkanie opłatkowe u biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Był marszałek, samorządowcy, biznesmeni [ZDJĘCIA]

Po święceniach jako wikariusz pracował w parafii Milejczyce (1956 – 1957), Ciechanowcu (1957 – 1959), w tym jako wikariusz zarządca parafii Śledzianów, parafii Bielsk Podlaski (1959), Hajnówka (1959 – 1962), ponownie w Ciechanowcu (1962 – 1966). W sierpniu 1968 roku został proboszczem w Grannem. Jego 8 letni pobyt zaowocował doskonałą posługą duszpasterską i troską o piękno świątyni. Dokonał całkowitego wystroju kościoła i konsekracji świątyni w dniu 11 sierpnia 1973 roku przez ks. biskupa Władysława Jędruszuka.

Jako dobry gospodarz otrzymał nominatę 11 lutego 1976 roku na proboszcza nowo powstałej parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim – dawnego kościoła rektoralnego. W sierpniu 2004 roku przeszedł na emeryturę.

W Bielsku Podlaskim zmierzył się z szeregiem wyzwań, brak plebani, kościół wymagający remontu. Z pomocą Bożą i życzliwością ludzką zbudował piętrową plebanię, klasztor sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus z budynkiem katechetycznym. Kościół pokrył blachą miedzianą, położył posadzkę marmurową w miejsce dawnej drewnianej

Ks. Wasak piastował następujące urzędy i funkcje diecezjalne: Członek Komisji Seminaryjnej ds. gospodarczych (1976 – 1988), członek Rady Kapłańskiej (1986 -1998), w tym członek Kolegium Konsultorów, i przewodniczący Diecezjalnej Rady Gospodarczej, wiceprzewodniczący Komisji ds. administracji i finansów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (1994 – 1997, przewodniczący Diecezjalnej Komisji Architektoniczno – Budowlanej (1998 – 2003, członek Komisji ds. obudowy ołtarza i sektorów Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna (1998 – 1999), członek Diecezjalnej Komisji Architektoniczno – Budowlanej ( 2004 2009).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto