Wystawa rysunków Władysława Pietruka w Muzeum w Bielsku Podlaskim

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Jedyny z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Jest artystą silnie związanym z Podlasiem.

Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem. Artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kończąc je ze specjalnością tkactwo artystyczne. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki: w latach 1973-79 studiował w Wyższej Szkole Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Irmgart Horlbeck Kappler w zakresie specjalności grafika książkowa. W tamtym okresie twórczości szczególnie interesował się plakatem (zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody).

Już w czasie studiów jego grafiki trafiły na wystawę w Ilmenau w ramach Festiwalu Artystycznego Studentów Polskich. Były prezentowane i podczas kolejnych edycji tego festiwalu. Prace dojrzałego artysty pokazywano na wystawach indywidualnych m.in. w Lipsku, Rostoku, Berlinie (2000), Leimen, Writzen koło Franfurtu nad Odrą (2001), na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie, w Chicago (2003) i w Białymstoku (1981, 1999, 2006 i 2011).

Po studiach powrócił do rodzinnych stron – przez kolejne 20 lat łączył obowiązki pracy zawodowej z pasją grafika. Był redaktorem graficznym „Białostockiego Informatora Kulturalnego”, zastępcą kierownika Działu Poligrafii i Wydawnictw Wojewódzkiego Domu Kultury, redaktorem graficznym tygodnika „Niwa”, „Kuriera Porannego” i kierownikiem kilku wydawnictw, m.in. Uniwersytetu w Białymstoku, kustosz Muzeum Regionalnego w Siemiatyczach. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”) i dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji i prozy, plakaty, rysunki satyryczne, ekslibrisy i logotypy. Obecnie prowadzi własne wydawnictwo, w którym publikuje teki tematyczne swoich prac.

Dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Jest artystą silnie związanym z Podlasiem, „sejsmografem” szczególnie wrażliwym na krajobraz białostocki, z którym czuje ścisłą więź, najbardziej intymny związek, bo jest to jego ziemia rodzinna. Władysław Pietruk wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu oraz dwa albumy, w tym w 2009 r. „Architektura Przyroda Województwa Podlaskiego”, który jest ukoronowaniem ponad 30-letniej pracy twórczej związanej z Podlasiem - otrzymał nagrodę Złotego Gryfa 2010 w kategorii: produkt jedno lub dwubarwny w oprawie złożonej Białostockie Zakłady Graficzne SA.

Bogate archiwum jego grafiki, wykonywanej tuszem i piórkiem, jest jednym z największych zbiorów dokumentacji artystycznej architektury i przyrody Podlasia. To fenomen na skalę narodową, a być może nawet europejską – podkreślają krytycy. Wiele z obiektów, które utrwalił w swoich dziełach dziś już nie istnieje. Z fascynacji znikającą z krajobrazu architekturą drewnianą, budownictwem wsi, osad i miasteczek, poprzez urzeczenie przyrodą tego regionu i pasję dokumentowania zmieniającej się przestrzeni miejskiej, jego artystyczny dorobek ukazuje przeszłość, teraźniejszość, a przede wszystkim piękno i ducha wielokulturowości tego ciekawego regionu (współistniejące kościoły, cerkwie, synagogi i meczety).

Wykonuje zarówno projekty komercyjne na zlecenie instytucji kultury i państwowych, jak i portrety czy miedzioryty, jednocześnie będąc wiernym szczególnemu warsztatowi i charakterowi swojej twórczości jako grafika. Mimo ukochania ziemi rodzinnej, nie ogranicza zakresu podejmowanych tematów: wykonał serię 250 grafik na zamówienie miasta Leimen koło Heidelbergu (które są w ich zbiorach muzealnych tegoż), portretował Rosbach (koło Frankfurtu nad Menem), stworzył cykle rysunków miasta Gdańsk i Wrocławia oraz serię dzieł przedstawiających nowoczesną jak i XVIII-wieczną architekturę Chicago podczas półrocznego pobytu w USA.

Od 2006 roku artysta (mieszkał 26 lat w Białymstoku i nadal jest z nim związany) żyje i tworzy w Królowym Moście, małej miejscowości malowniczo położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie