Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Bielsk Podlaski. Prawosławna parafia zaprasza na spotkanie z burmistrzem na plebanii

Andrzej Zdanowicz
Oto pełna treść zaproszenia
Oto pełna treść zaproszenia Czytelnik
W zaproszeniu na spotkanie z Jarosławem Borowskim, burmistrzem, ale i kandydatem na burmistrza, nawiązano do wyborów i do zagrożonego bezpieczeństwa mniejszości. Pod zaproszeniem podpisał się prawosławny ksiądz.

Już samo zorganizowanie spotkania z jednym z kandydatów na plebanii prawosławnej świątyni budzi spore kontrowersje. Jeszcze większe jego forma. W zaproszeniu już w pierwszym zdaniu pada informacja o zbliżających się wyborach. W dalszej jego treści pada stwierdzenie, że mogą one nieść zagrożenie dla mniejszości prawosławnej w mieście. O tym wszystkim podczas spotkania ma opowiadać Jarosław Borowski, burmistrz i kandydat na burmistrza z ramienia lokalnego ugrupowania Koalicja Bielska.

Pod zaproszeniem podpisał się ks. Jarosław Ciełuszecki, prawosławny duchowny z parafii pw. Archanioła Michała w Bielsku.

Warto tu zaznaczyć, że żaden z czwórki kontrkandydatów Borowskiego, w żadnej swojej wypowiedzi nigdy nie sugerował żadnej niechęci do mniejszości zamieszkujących w Bielsku.

Próbowaliśmy w tej sprawie porozmawiać z ks. dziekanem Leoncjuszem Tofilukiem, proboszczem parafii, w której spotkanie jest organizowane, ale nie udało nam się z nim skontaktować.

Sam burmistrz podkreślił , że nie on jest organizatorem spotkania. Został tylko na nie zaproszony.

Samo spotkanie wywołało falę negatywnych komentarzy na portalach społecznościowych.

- Księża zachęcają w ogłoszeniach do przyjścia na to spotkanie a zaproszenia podpisane imieniem i nazwiskiem proboszcza (podpisany pod zaproszeniem ksiądz nie jest proboszczem - podkreśla redakcja) wiszą w każdej parafii - napisał do nas oburzony Czytelnik. - W kilku miejscach m.in. drzwi świątyni, przedsionek świątyni i o zgrozo miejsce w którym wiesza się nekrologi Jako osoba wierząca jestem oburzony faktem, że księża w jasny i oczywisty sposób wskazują na kogo głosować. Wpisywanie w to również ważnego cerkiewnego święta jest też moim zdaniem profanacją. Dla tego proszę o interwencję państwa redakcji mam nadzieję że zainteresujecie się sprawą ponieważ jest to sytuacja skandaliczna i niespotykana w skali kraju i naszego regionu.

Oto niektóre z nich:

"Jak widać są tacy co nie potrafią żyć w zgodzie,, Bielsk łączy ludzi,, jak to ma się do tego ,,zaproszenia,,"

Czemu chcą na siłę zrobić u nas drugą Jugosławię?

To nie jedyny przykład wchodzenia kampanii wyborczych do budynków kościelnych.

Czytaj też:Obietnice wyborcze. 500 plus na każde dziecko

W pobliskiej Hajnówce tydzień wcześniej w sali katechetycznej na plebanii jednego z kościołów katolickich spotkanie wyborcze zorganizował z kolei kandydat na burmistrza z Prawa i Sprawiedliwości Jan Bagiński.

Wybory samorządowe 2018: Twój głos się liczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto