Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne dekoracje

Jakub Przybysz
Wielkanocne dekoracje
Wielkanocne dekoracje Karolina Maciejewska
Samodzielne wykonanie wielkanocnych ozdób wcale nie musi być trudne, kosztowne, ani czasochłonne. Do przystrojenia stołu, ozdobienia serwetek czy zrobienia kolorowego stroika wystarczy kilka kwiatów, skorupek od jajek i gałązek. To naprawdę nie jest trudne!

Przygotowania do świąt wielkanocnych rozpoczęły się na dobre. W wielu domach przyszedł czas na wielkie porządki, a na stołach zagościły już świąteczne dekoracje. Zajączki, kurczaczki, pisanki, gniazdka i baranki. Wielkanocne ozdoby symbolizować mają radość i wagę tych dni. Większość z nich bez problemu zakupić można w lokalnych sklepach i marketach. Jednak samodzielne wykonanie dekoracji przynosi zdecydowanie więcej radości, a przygotowywanie ich w rodzinnym gronie może być naprawdę świetną zabawą.

Kiedy rozpocząć przygotowania?
O przystrojeniu wielkanocnego stołu pomyśleć należy już na kilka dni przed świątecznym śniadaniem. - Przygotowania warto rozpocząć nawet 2 tygodnie wcześniej. Wówczas należy wybrać kolory, ozdoby i wcześniej je zakupić. Przed świętami w sklepach jest ruch, a zamawiając ozdoby przez internet warto wziąć także pod uwagę czas dostawy przesyłki. Wcześniejsze przygotowanie pozwoli nam ze spokojem przygotować wymarzony wielkanocny stół - mówi Anna Biedna, dekoratorka.

Samo udekorowanie stołu nie powinno nam natomiast zająć więcej niż trzydzieści minut. Jeśli przygotowaniem poszczególnych ozdób zajmiemy się wcześniej, tyle czasu powinno wystarczyć na zrealizowanie świątecznej koncepcji. - Dzień wcześniej warto przygotować poszczególne ozdoby, tj. pierścienie do serwetek i świeczek czy wydmuszki. Powinno nam to zająć niecałą godzinkę. Do przymocowania poszczególnych elementów użyć możemy kleju na gorąco lub szpilek - twierdzi oborniczanka.

Świąteczne ozdoby występują zazwyczaj w radosnych, typowo wiosennych barwach. Również o takiej kolorystyce należy pomyśleć przygotowując się do przystrojenia stołu. - Tradycyjne kolory wielkanocne to zieleń, biel, pomarańcz, żółć i czerwień, która powinna występować jedynie w postaci akcentów. Oczywiście, kolorystykę świątecznego stołu możemy ustalić indywidualnie, w zależności od wystroju naszego wnętrza i osobistych preferencji. Wszystko powinno być zgrane i skomponowane tak, aby tworzyło jedną całość - wyznaje dekoratorka.

Biały obrus, ozdobne serwetki, świece i kwiaty
Dekorowanie stołu zacząć należy od położenia białego obrusu. Nakrycie w stonowanych barwach daje nam szansę na użycie bardziej fantazyjnych ozdób. - Opcjonalnie użyć można również białych pokrowców na krzesła. Kolor ten wyeksponuje poszczególne dekoracje. Krzesła można dodatkowo przewiązać ozdobną wstążką, np. w kolorze zielonym - opowiada Anna Biedna.

Kolejnym krokiem jest ułożenie zastawy. Najlepszym wyborem będą białe bądź kremowe naczynia z delikatnym, wytłaczanym wzorem i srebrne sztućce. - Pamiętajmy o ułożeniu bulionówek do barszczu, miseczek, kieliszków do wina czy też opcjonalnie szklanek - dodaje oborniczanka.

Następnie, przygotować należy bawełniane serwetki. Ich ilość powinna być zgodna z ilością nakryć na wielkanocnym stole. W ten sposób wykonane dekoracje sprawią, że nasi goście poczują się naprawdę wyjątkowo. - Bawełniane serwetki należy zwinąć w rulon i założyć na nie ozdobny pierścień. Pierścień wykonać można z dwóch wstążek - szerokiej i węższej, gałązek gryszpanu, dodać można też bazie, sztuczny kwiatek i wszystko połączyć za pomocą kleju na gorąco - opowiada dekoratorka.

Na świątecznym stole z pewnością powinien się też znaleźć wazon z wiosennymi kwiatami. Nie tylko niezwykle ubarwi on stół, ale sprawi też, że woń roślin unosić się będzie w całym domu. - Najładniej wyglądają kwiaty żywe umieszczone w wazonie z wodą, np. typowo wiosenne tulipany, żonkile, hiacynty. Do tego dodać można gałązki brzozy, bazie i żonkile. Wszystko należy niedbale zmieszać ze sobą - mówi Anna Biedna.

Całość dopełnią dekoracyjne świece i porozrzucane po stole elementy dekoracyjne. - Wielkanocny stół udekorować można też świecami, najlepiej w kolorze żółtym, postawione na ozdobnych świecznikach. Do nich również wykonać można ozdobne pierścienie, tj. do serwetek z dodatkiem zwisających wstążeczek. Na stole, tam gdzie jest miejsce, położyć można także ozdobne jajeczka, drewniane zajączki lub kury oraz piórka - radzi oborniczanka.

Nie tylko dekoracje stołu, ale też potraw
Na pięknie ozdobionym stole w niedzielny poranek staną aromatyczne i tradycyjne dania. Udekorować można, przy którym wspólnie zasiądziemy, ale także poszczególne potrawy. - Wielkanocną babkę ozdobić można za pomocą dekoracyjnego wianka. Wykonamy go ze zwiniętych gałązek wierzby, następnie dodajmy do tego gryszpan, bazie, ozdobne piórka, małe jajeczka i sztuczne żonkile. Wianek związać można dekoracyjnym drucikiem, a poszczególne ozdoby przymocować klejem na gorąco. Obowiązkowo, na stole wielkanocnym powinien pojawić się też baranek z masła. Na talerzyku, na którym później postawimy baranka, wystarczy położyć kilka gałązek, jajeczka, piórka i małego kwiatka - twierdzi dekoratorka.

Rzeżucha w skorupce, stroik z wytłaczanek
Chcesz zrobić oryginalne i piękne ozdoby do domu? Jak się okazuje, wcale nie musi być to trudne ani czasochłonne. - Na parapecie lub półce postawić można ozdobne wydmuszki z rzeżuchą. Wystarczy, że skorupkę od podzielonego na pół surowego jajka dokładnie oczyścimy. Do takiej połówki należy włożyć watę lub wacik kosmetyczny nasączony wodą, a następnie nasypać kilka ziarenek rzeżuchy i podlewać aż zakiełkuje. Do wykonania świątecznego stroika wystarczy opakowanie od 10 jajek, w którym umieszczamy kilka ozdobnych jajek , sianko i kilka wcześniej przygotowanych skorupek z rzeżuchą. Do oczyszczonych skorupek można też nalać trochę wody i włożyć tam żywe kwiatki, tj. bratki czy stokrotki. Do przymocowania pokrywki od opakowania po obu stronach użyć należy wstążki i kleju na gorąco, a w rogu wytłaczanki umieścić można kokardkę z kwiatkiem. W wolnych miejscach ułożyć należy pocięte sianko lub mech - radzi Anna Biedna.

Ozdoby w domu wykonać może każdy
Aby pięknie przystroić stół, zrobić kolorowy bukiet kwiatów lub ozdobny stroik wcale nie trzeba dużej sumy pieniędzy, długich godzin i poświęceń. Wystarczy pomysł i dobre chęci. - Takie dekoracje może wykonać oczywiście każdy, wystarczy odrobina chęci, kilka produktów i minimalne zdolności artystyczne. Pomysły zaczerpnąć można z internetu lub z książek. Poszczególne artykuły kupimy w pasmanteriach, sklepach z obrusami i materiałami oraz w kwiaciarniach. Do wykonania takich ozdób warto też wykorzystać rzeczy, które posiadamy w domu, z pozoru nieużyteczne. Czasem wystarczy kilka pisanek fantazyjnie rozłożonych między talerzami czy gałązki bukszpanu przy nakryciu każdego domownika. Niekoniecznie musi to być kosztowne - dodaje dekoratorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto