Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. "Pieszy na chodniku zawsze będzie miał pierwszeństwo"

Redakcja
E- hulajnogą trzeba będzie się poruszać po ścieżkach rowerowych z prędkością nie przekraczającą 25 km/h.
E- hulajnogą trzeba będzie się poruszać po ścieżkach rowerowych z prędkością nie przekraczającą 25 km/h. Pawel Relikowski / Polska Press
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło swoje propozycje dotyczące korzystania z elektrycznych hulajnóg. Zgodnie z nowymi przepisami po chodniku pojedziemy nie szybciej niż 8 km/h, a docelowo hulajnogą będziemy się poruszać po ścieżce rowerowej. Zmian jest więcej.

- Jak słyszymy w resorcie Zbigniewa Ziobry, ustawodawca musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. A obecna sytuacja, gdzie e-hulajnogi pędzą po kilkadziesiąt kilometrów na godzinę chodnikami, jest nie do zaakceptowania" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna

Propozycje dotyczące uregulowania korzystania z elektrycznych hulajnóg przedstawił we wtorek wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik. Skąd takie działania? Jak tłumaczył Wójcik, przy korzystaniu z elektrycznych hulajnóg panuje "wolna amerykanka", dlatego musi ona zostać jak najszybciej uregulowana. Jednocześnie przyznał, że urzędnicy z jego ministerstwa wzorowali się na projekcie przedstawionym przez resort infrastruktury, do którego dodali swój "wkład".

Jak informuje DGP, zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, hulajnogą z napędem elektrycznym docelowo trzeba będzie się poruszać po ścieżkach rowerowych z prędkością nie przekraczającą 25 km/h. W przypadku kiedy taka ścieżka nie będzie wyznaczona, użytkownicy e- hulajnóg będą mogli korzystać z ulic. Tutaj również ustalono prędkość maksymalną, która wynosi 20 km/h. Jeżeli jednak jazda nie będzie możliwa ani ścieżką rowerową, ani ulicą, to wtedy elektryczną hulajnogą, czyli "w ostateczności" będzie można jechać po chodniku. I tutaj następują największe zmiany.

Jeżeli wjedziemy hulajnoga na chodnik, to prędkość podróżna nie może przekraczać 8 km/h. Skąd taka prędkość? - Eksperci stwierdzili, że nawet jeśli dojdzie do kolizji pieszego z hulajnogą, to nie dojdzie do poważnych obrażeń- tłumaczył Wójcik. Jednocześnie dodał, że ministerstwo dąży do tego, żeby pieszy na chodniku zawsze miał pierwszeństwo.

Hulajnogi elektryczne będą musiały być także wyposażone w odpowiednie oświetlenie, a także będzie obowiązywał zakaz przewożenia zwierząt. W przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego pojazdu jego właścicielowi grozi nawet 5 tys zł grzywny. Ponadto wprowadzone ma zostać pojęcie ”urządzenia transportu osobistego (UTO)”. Do UTO oprócz hulajnóg zaliczają się jeszcze skutery, segwaye,rowery elektryczne czy samochody elektryczne.

Jednocześnie nad swoimi propozycjami w dalszym ciągu pracuje resort infrastruktury, więc nie wiadomo który zostanie wybrany. Z informacji DGP wynika, że nowe prawo miałoby zostać wdrożone jeszcze jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. "Pieszy na chodniku zawsze będzie miał pierwszeństwo" - Strefa Biznesu

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto