Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają uroczystości na świętej górze Grabarce . Przybyło tysiące wiernych

Robert Orzechowski
18 sierpnia, o godzinie 18. na świętej górze Grabarce rozpoczęły się uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego połączone z 300. rocznicą cudu w tym miejscu. Uroczystemu nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczą patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej i metropolita Sawa.

Na Grabarkę przybyły piesze pielgrzymki z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Warszawy, Jabłecznej i innych miejscowości. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę została odnowiona kilkanaście lat temu, zyskując coraz większą popularność. Z roku na rok organizowanych jest coraz więcej pielgrzymek - przyciągają one ludzi, którzy chcą w ten szczególny sposób modlić się i przygotowywać do święta.

Program uroczystości na czwartek, 19 sierpnia - święto Przemienienia Pańskiego; jubileusz 300-lecia cudu na św. górze Grabarce:

•1.00 św. Liturgia (główna cerkiew Przemienienia Pańskiego)
•4.00 św. Liturgia (cerkiew Ikony Bogurodzicy "Wszystkich strapionych radość")
•6.30 św. Liturgia (ołtarz polowy)
•10.00 św. Liturgia - przewodniczyć jej będzie patriarcha Konstantynopola Bartłomiej - po nabożeństwie uroczysta procesja wokół cerkwi, poświęcenie owoców i nowego Domu Pielgrzyma

Źródło: Cerkiew.pl
Święto Przemienienia Pańskiego na św. górze Grabarce co roku gromadzi tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce.

źródło: www.cerkiew.pl

W 1710 r. na górze Grabarce znalazła schronienie okoliczna ludność przed panującą epidemią cholery. Pouczony we śnie mieszkaniec Siemiatycz przekazał, że ocaleni będą wszyscy, którzy z wiarą i modlitwą przybędą na wzgórze leżące w Puszczy Mielnickiej w uroczysku Sumieńszczyzna. Wierni w wyrazie wdzięczności przynosili wotywne krzyże, a wkrótce potem wybudowano tam drewnianą cerkiew. Święte miejsce przyjęło nazwę od pobliskiej wsi - Grabarka. Jeszcze przed XVIII wiekiem Puszcza Mielnicka stanowiła znaczące miejsce kultu. W jej lasach schronienia szukali prawosławni mnisi-pustelnicy. Według przekazów ukryto tam również cudowną ikonę Spasa - Zbawiciela, którą wywieziono z pobliskiego Mielnika w obawie przed najazdem Tatarów.

Grabarka jest obecnie jednym z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce. Jego rozkwit nastąpił w okresie powojennym, gdy w 1947 roku powstał tu żeński monaster św.św. Marty i Marii.

Przemienienie Pańskie jest nieruchomym świętem z grupy dwunastu wielkich świąt. Cud Przemienienia został opisany przez trzech ewangelistów - dokonał się nie przed całym ludem, lecz w obecności wybranych uczniów Chrystusa, apostołów Piotra, Jakuba i Jana. Chrystus przed swoim cierpieniem objawił chwałę Bożą swoim uczniom po to, aby potem, widząc Jego cierpienia, byli silniejsi i się ich nie ulękli.

Dziś całą noc na św. górze odbywają się nabożeństwa. Po nabożeństwie całonocnego czuwania o godz. 23. będzie celebrowany akatyst za zmarłych na cmentarzu, a następnie kolejno trzy Liturgie. Główna Liturgia będzie celebrowana jutro o godzinie 10.00 zakończy ją uroczysta procesja i poświęcenie nowo wybudowanego Domu Pielgrzyma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto