Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej i świętych Męczenników Ziemi Podlaskiej [ZDJĘCIA][WIDEO]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Zaleszany 30.07.2022
Zaleszany 30.07.2022 Sławomir Kiryluk
Jak co roku, w ostatnią sobotę lipca (tym razem wypadł 30. dzień miesiąca) celebrowano święto zaleszańskiej ikony Matki Bożej. Tego dnia wspomina się również świętych Męczenników Ziemi Podlaskiej. Licznie przybyli wierni uczestniczyli w dwudniowych uroczystościach, którym przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

Wyjątkowe święto w Zaleszanach

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej i świętych Męczenników Ziemi Podlaskiej jest dniem gromadzącym od kilku lat w domu zakonnym św. Katarzyny w Zaleszanach coraz liczniejsze rzesze wiernych i duchowieństwa.

W tym roku uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście

  • arcybiskupa bielskiego Grzegorza
  • biskupa hajnowskiego Pawła
  • biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza

W tym roku do Zaleszan dotarło kilka zorganizowanych pielgrzymek, np. z

  • Bielska Podlaskiego
  • Hajnówki
  • Starego Kornina

Uroczystości zakończyły się procesją na miejsce upamiętniające śmierć świętych męczenników podlaskich.

Cudowna ikona Matki Bożej

W 2013 roku pewnej osobie ukazała się sama Matka Boża w trakcie Boskiej Liturgii odprawianej w Żeńskim Domu Zakonnym pw. św. Katarzyny w Zaleszanach. Człowiek ten miał poważny problem zdrowotny. Przyjechał do monasteru, żeby modlić się w tej właśnie intencji. Podczas kanonu eucharystycznego ujrzał na tle jednej z ikon Bogarodzicę w otoczeniu siedmiu aniołów. Na dole ikony z jednej strony był płonący dom, a z drugiej trójka małych dzieci również w ogniu. Po powrocie do domu człowiek ten zauważył, że choroba ustąpiła. Następnie we śnie słyszał kilkukrotnie miły głos kobiety nakazujący napisanie takiej ikony. Podyktowany też mu został troparion

Radujsia, Błahodatnaja Bohorodice Diewo, wieś Zaleszany ot unicztożenija wrażyja sochraniła jesi, i nas nynie prosiaszczych Twojeja pomoszczy i zastuplenija, ot diawolskich kozniej zaszczyti, moliaszczy Syna Twojeho i Boha naszego, pomiłowati duszy nasza

W swej treści ikona nawiązuje bezpośrednio do tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Zaleszanach w 1946 roku, kiedy to żołnierze dowodzeni przez Romualda Rajsa ps. “Bury”, podpalili wieś i dokonali bestialskiego mordu na jej mieszkańcach za to, że byli prawosławni. Zginęło wówczas 17 osób, w tym dziewięcioro dzieci. W planach „Burego” mieli umrzeć wszyscy.

Zobacz jak wyglądały tegoroczne obchody święta w Zaleszanach

Jedna z najmłodszych prawosławnych wspólnot zakonnych w Polsce

Żeński Dom Zakonny pw. św. Katarzyny w Zaleszanach został erygowany y 24 sierpnia 2007 roku. Jego przełożoną została mniszka Katarzyna (s. Elżbieta Niczyporuk). Mieści się on w gminie Kleszczele i położony jest w odległości, zaledwie, jednego kilometra od męskiego Monasteru św. Dymitra w Sakach.

Na terenie wspólnoty znajduje się tymczasowa drewniana cerkiew, w której ulokowana jest Zaleszańska Ikona Matki Bożej, a także domowa kaplica, w której znajdują się relikwie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Obecnie trwają prace nad budową nowej cerkwi.

Zobacz nagranie, w którym (od 1,26') jest mowa w zaleszańskiej wspólnocie i cudownej ikonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto