Oszustwo przez internet: Młoda kobieta kupiła zabawkę i jej nie dostała

ren
Oszustwa przez internet podczas zakupów to wciąż plaga
Oszustwa przez internet podczas zakupów to wciąż plaga
I znowu oszustwo przez internet. Tym razem ofiarą jest młoda kobieta, która kupiła przez internet zabawkę.

W miniony weekend do komendy policji w Bielsku Podlaskim przyszła młoda bielszczanka, która nie doczekała się zabawki zamówionej na jednym z portali wysyłkowych. Jak się okazało, pokrzywdzona wpła­ci­ła pie­nią­dze na wska­za­ne konto, za­baw­ka jednak do niej nie do­tar­ła, a pie­nią­dze nie zo­sta­ły od­da­ne.

Jak w każdym okresie przedświątecznym, do bielskiej policji wpływa większa ilość zgłoszeń dotyczących oszustw związanych z zakupami internetowymi. Przestępstwa tego typu są jednak zgłaszane przez cały rok, ponieważ coraz więcej osób korzysta z tej bardzo wygodnej formy zakupów.

Sche­mat jest bar­dzo po­dob­ny: oszu­ści za­miesz­cza­ją bar­dzo atrak­cyj­ną finan­so­wo ofer­tę kupna róż­nych przed­mio­tów po­przez por­ta­le au­kcyj­ne, ogło­sze­nio­we, skle­py in­ter­ne­to­we, za­kła­da­jąc fik­cyj­ne konta, czy też pro­fi­le. Ofia­ra kon­tak­tu­je się z oszu­stem by kupić towar, a oszust chce otrzy­mać pie­nią­dze przed re­ali­za­cją za­mó­wie­nia. Po wpła­cie pie­nię­dzy na wska­za­ne konto, kon­takt ze sprze­da­ją­cym jest utrud­nio­ny, póź­niej naj­czę­ściej się urywa.

Jak unik­nąć oszu­stwa przez internet? Policja radzi

Ofer­ty sprze­da­ży w za­ni­żo­nej cenie nie od­po­wia­da­ją­cej war­to­ści rze­czy­wi­stej po­win­ny wzbu­dzić naszą po­dejrz­li­wość. Nie za­wsze to, co wi­docz­ne na zdję­ciu musi być takie samo w rze­czy­wi­sto­ści, lub na­by­te przez sprze­daw­cę w spo­sób le­gal­ny.

Jeśli chce­my wziąć udział w au­kcji in­ter­ne­to­wej, sprawdź­my wia­ry­god­ność sprze­daw­cy, jego po­przed­nie au­kcje oraz opi­nie ku­pu­ją­cych na jego temat.

Jeśli li­cy­tu­je­my w au­kcji in­ter­ne­to­wej, po­cze­kaj­my do za­koń­cze­nia au­kcji zanim prze­le­je­my pie­nią­dze sprze­daw­cy. Sprawdź­my, czy sprze­daw­ca umoż­li­wia opła­tę przy od­bio­rze - to rów­nież wska­zu­je na jego wia­ry­god­ność.

Ko­rzy­sta­jąc z za­gra­nicz­nych ser­wi­sów au­kcyj­nych nie dajmy się na­mó­wić na trans­ak­cję poza au­kcją. Jeśli do­sta­nie­my maila z in­for­ma­cją o wy­gra­niu au­kcji, sprawdź­my do­kład­nie czy wia­do­mość po­cho­dzi od rze­czy­wi­ste­go sprze­daw­cy, zwłasz­cza, gdy wska­za­ny jest numer konta, na który masz prze­lać na­leż­ność. Gdy mamy wąt­pli­wo­ści - na­wiąż­my ko­re­spon­den­cję ze sprze­da­ją­cym.

Pa­mię­taj­my, że za­wsze w razie ja­kich­kol­wiek wąt­pli­wo­ści mo­że­my skon­tak­to­wać się z ob­słu­gą por­ta­lu au­kcyj­ne­go. Przed za­war­ciem ja­kiej­kol­wiek trans­ak­cji w In­ter­ne­cie na­le­ży do­ko­nać wszel­kich moż­li­wych spraw­dzeń osoby sprze­da­ją­cej, czy firm po­śred­ni­czą­cych w sprze­da­ży.

Milionowe kary za "cudowną" pościel i garnki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3