Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś w Muzeum Kaszubskim premiera filmu „Scynanié kani”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Nie lada gratka czeka pasjonatów kultury kaszubskiej - już dziś o godz. 18 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się premiera filmu „Scynanié kani” w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego. Jak sama nazwa może już sugerować, produkcja przedstawia obrzęd ścinania kani - od genezy zwyczaju aż po współczesne inspiracje. Wstęp wolny.

Film produkcji Muzeum Kaszubskiego skupia się na dawnym kaszubskim obrzędzie ścinania kani. Obraz składa się z trzech części: pierwsza opowiada o genezie zwyczaju, druga przedstawia inicjatywy odtwórcze, trzecia zaś dokumentuje współczesne inspiracje ścinaniem kani.

- Sięgający XIX wieku zwyczaj ten związany był z obchodami świętojańskimi a także Zielonymi Świątkami, Bożym Ciałem oraz przesileniem letnim. Kania, jako ptak drapieżny, symbolizowała w wierzeniach ludowych zło oraz nieurodzaj, dlatego też, aby zapobiec suszy podczas nadchodzącego sezonu letniego, dokonywano obrzędowego ścięcia ptaka - tłumaczy Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego

Premiera filmu zaplanowana jest na piątek 22 listopada na godz. 18 w otwartym niedawno nowym budynku muzealnym. Po projekcji przewidziana jest też rozmowa z reżyserem Andrzejem Dudzińskim. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Dzieło współpracy

Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Scynanié kani” jest Andrzej Dudziński. Odpowiada on też za zdjęcia, montaż i dźwięk, wraz z Wacławem Donicą i Michałem Nowickim. Produkcją zaś zajęło się Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Do współpracy przy tworzeniu obrazu zaproszono także wiele instytucji i osób związanych z regionem.

- Wykorzystano piosenki ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a także fragmenty występu Chóru Lutnia z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke - podaje Muzeum Kaszubskie. - Do produkcji wykorzystano również fragmenty relacji filmowych z widowisk „Ścinania Kani” autorstwa Piotra Kropidłowskiego, Piotra Pastalenca oraz Muzeum we Wdzydzach.

W filmie „Scynanié kani” wystąpili: Irena Brzeska, Jolanta Czerwińska, Maria Leszczyńska, Aleksandra Pitra-Kox, Teresa Wejer, Andrzej Busler, Mieczysław Grzegorz Gołuński, Robert Grot, Adam Hebel, Piotr Schmandt, Franciszek Szczęsny oraz uczniowie Zespołu Szkół w Kiełpinie - Jakub Klinkosz, Nikodem Plichta, Karolina Gmiterek, Małgorzata Domaszk i Alicja Dalewska.

(info: nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto