MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

II Liceum Ogólnokształcące w Bielsku Podlaskim ma 80 lat! W poniedziałęk odbyła się uroczystość

OPRAC.:
Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Uroczystość 80-lecia II Liceum w Bielsku Podlaskim
Uroczystość 80-lecia II Liceum w Bielsku Podlaskim Paweł Piotrowski/drohiczynska.pl
II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim świętowało niedawno swoje niezwykłe osiemdziesiąte urodziny. To wyjątkowa szkoła, która przez lata wpisała się nie tylko w historię powiatu bielskiego, ale także w regionie. Dowodem na to był wyjątkowy skład gości, którzy uczestniczyli w jubileuszowych obchodach.

Na to 80-lecie mamy dla szkoły nową halę sportową, mamy młodzież, która chce uprawiać sport, chce promować tę szkołę – mówił Sławomir Snarski, starosta bielski. – W byłej sali gimnastycznej będzie tworzona aula. Udało się nam zakupić autokar, który będzie służył młodzieży. To są takie małe kroki, które powodują, że te warunki stają się lepsze dla naszej młodzieży. Tutaj w powiecie razem z państwem, ze szkołą, z całym środowiskiem, z rodzicami staramy się tworzyć najlepsze warunki do rozwoju naszych dzieci. Bielsk jest miastem wspaniałym dlatego, że jest tu mieszanka kultur. I uważam, że to co nam się udało, to wzajemny szacunek. Że wszyscy rozumieją i widzą siłę w tej różnorodności.

Występujący goście nawiązywali do wyjątkowości szkoły i misji, którą pełni ona w społeczności białoruskiej - i to nie tylko w Polsce, ale i dla Białorusinów, którzy opuszczają swój kraj.

Na Białorusi język białoruski już nie jest nauczany, ostają kultury i języka białoruskiego są teraz szkoły białoruskie w Polsce, w których uczą się podlascy Białorusini – powiedział Robert Tyszkiewicz, pełnomocnik marszałka Senatu, zajmujący się kiedyś w parlamencie relacjami polsko-białoruskimi. - Dlatego też nową misją tej szkoły może być krzewienie oświaty nie tylko wśród mniejszości białoruskiej w Polsce, ale także wśród obywateli Białorusi, którzy opuścili swój kraj, uciekając przed reżimem Łukaszenki.

80 lat to bardzo bogata historia, przedstawił ją w skrócie dyrektor szkoły Włodzimierz Wawulski.

Liceum białoruskie, początkowo jako gimnazjum, zostało powołane we wrześniu 1944 r., gdy jeszcze trwała II wojna światowa. Mieściło się ono w drewnianym domu obok dzisiejszego BDK – mówił dyrektor Wawulski. - Pierwszym dyrektorem był Anatol Tymiński. 16 czerwca 1946 r. obowiązki kierowania szkołą powierzono Jarosławowi Kostycewiczowi. Wkrótce zawieszono jej funkcjonowanie, rzekomo z braku kwalifikacji nauczycieli tam uczących. Dopiero 20 sierpnia 1949 r. utworzono Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego z Białoruskim Językiem Nauczania. Dyrektorem szkoły z siedzibą budynku u zbiegu ulic Mickiewicza i Widowskiej, w którym mieściła się również Szkoła Podstawowa nr 1 został ponownie Jarosław Kostycewicz. Zadbał u władz oświatowych w 1958 r. o pozwolenie na budowę nowej szkoły, którą zakończono w 1961 r. Po Jarosławie Kostycewiczu dyrektorem zostali kolejno Mikołaj Hajduk, Aleksy Karpiuk, Zenaida Nowicka oraz Andrzej Stepaniuk. Obecnie w czasie rocznego urlopu Stepaniuka obowiązki dyrektora pełni Włodzimierz Wawulski. Dnia 5 marca 1969 r. liceum nadano imię Bronisława Taraszkiewicza.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

 • wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno,
 • poseł na sejm RP Barbara Okuła,
 • wojewoda podlaski Jacek Brzozowski,
 • doradca marszałka Senatu RP Robert Tyszkiewicz,
 • biskup drohiczyński Piotr Sawczuk,
 • przedstawiciel arcybiskupa bielskiego,
 • dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk,
 • szef białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka,
 • starosta bielski Sławomir Snarski,
 • wicestarosta Piotr Bożko,
 • burmistrz miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski,
 • wójt gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka,
 • przedstawiciele podlaskiego kuratora oświaty, samorządów, służb mundurowych oraz społeczność szkolna,
 • nie zabrakło również emerytowanych nauczycieli, w tym byłego dyrektora Aleksiego Karpiuka.

Obchody jubileuszu II LO zbiegły się w czasie z obchodami Dnia Woli , upamiętniającego wydarzenia z 25 marca 1918 roku - powstanie pierwszego w historii państwa białoruskiego. W historii bielskiej szkoły, było to więc wyjątkowe połączenie dwóch doniosłych wydarzeń i symbolicznie podkreśliło rolę szkoły w kształtowaniu świadomości historycznej i patriotycznej młodego pokolenia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto