Egzaminatorem był Wojciech Zdanuczyk, mający siódmy dan. Jest to bardzo wysoki stopień mistrzowski taekwondo. Do egzaminu zdających przygotowywał Leszek Kamieński (IV dan), prowadzący treningi w ramach Młodzieżowego Klubu Tae-kwondo w Bielsku.
Najwyższy stopień, do jakiego aspirowała zdająca egzamin w Bielsku to niebieski pas z czerwoną belką tzw. półczerwony ( 3 kup). Nastoletnia Laura egzamin zdała. Jeszcze tylko trzy zdane egzaminy i będzie miała czarny pas czyli I stopień mistrzowski.
Czytaj też: Egzaminy taekondo w Bielsku Podlaskim 2018
Siostra Laury - Diana - zdała natomiast na niebieski pas. Obie musiały pokazać, iż znają różne techniki i ataku i obrony taekwondo, układy (walka z cieniem) oraz że są bardzo dobrze rozciągnięte i mają znakomitą formę. Jednym z najbardziej efektownych elementów egzaminu było rozbijanie desek stopą i dłonią.
Zdający na niższe stopnie oczywiście musieli sprostać mniej wygórowanym wyzwaniom, ale i tak nieprostym. Nie każdemu udało się zdobyć wyższy stopień.
Czytaj też: Policjant został mistrzem taekwondo
A wśród zdających byli i starsi i młodsi. Były osoby z podstawówki, gimnazjum, z liceum - akurat nie i dorośli. To pokazuje, że na rozpoczęcie treningów nigdy nie jest za wcześnie , ani nigdy nie jest za późno.
A teraz jest znakomita okazja, by to zrobić. W poniedziałek 8 lipca ruszają zapisy.
Wystarczy przyjść o godz. 18 wziąć udział w treningu i zapisać się na kolejne. Treningi odbywają się w każdy poniedziałek i środę: dla grupy przedszkolnej zaczynają się o godz. 17, grupy zapisowej - o 18, grupy zaawansowanej - 0o 19.39. Grupa zaawansowana bierze udział w treningach w piątek o godz. 18.30. Są to zazwyczaj sparingi. Szczegółowych informacji udziela Leszek Kamiński tel. 536 244 045.
Powstanie i rozwój taekwon-do są ściśle związane z działalnością jednej osoby - Choi Hong Hi. Urodził się on 9 listopada 1918 r. w Korei. W wieku 12 lat rozpoczął naukę koreańskiej sztuki walki Tae Kyon. Trenował też karate. Wraz z wybuchem II wojny Światowej został wcielony do armii japońskiej. Organizował ruch niepodległościowy za co został skazany na 7 lat więzienia. W więzieniu samotnie ćwiczył w celi. Po wyzwoleniu w sierpniu 1945 r. został wcielony do armii koreańskiej, gdzie zaczął robić karierę wojskową i jednocześnie nauczać sztuki walki. Już w 1951 roku został generałem brygady, a rok później szefem sztabu. W 1954 roku po raz pierwszy techniki Tae Kyon i japońskiego Karate przekształcił w nowy styl walki oparty na zupełnie innych założeniach.
W 1955 r. opracowaną przez siebie sztukę walki nazwał Taekwon-Do. Generał Choi przez resztę zżycia. 22 marca 1966 r. została utworzona Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do (International Taekwon-Do Federation).
Generał Choi Hong Hi zmarł 15 czerwca 2002 roku. Stworzona przez niego sztuka walki ciągle się rozwija i jest popularna na całym świecie.
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?