Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Święto bielskiej Ikony Matki Bożej. Tłumy wiernych wzięły udział w uroczystej procesji [ZDJĘCIA][WIDEO]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
19-06-2022
19-06-2022 Irena Łozowik
Już po raz siódmy ulicami Bielska Podlaskiego przeszła uroczysta procesja z Bielską Ikoną Matki Bożej. Tradycja czerwcowej procesji już na stałe wpisała się do kalendarza cerkiewnego i miejskiego.

Cudowna Bielska Ikona Bogorodzicy

Ikona Bogorodzicy znajdująca się na co dzień w bielskiej cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest prawdopodobnie drugą najstarszą ikona na Podlasiu. Jest szczególnie czczona przez mieszkańców miasta i okolic, jej wykonanie ocenia się na przełom XV i XVI w. Ikona została ufundowana przez królową Helenę i pierwotnie przebywała w cerkwi zamkowej, którą to przeniesiono w 1562 roku na obecne miejsce.

Jest to wizerunek maryjny typu hodegetria - najstarszy i najbardziej rozpowszechniony. Maryja ukazana jest frontalnie, najczęściej w półpostaci. Na jej obliczu nie widać matczynych emocji, głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa. Syna trzyma na lewym ramieniu i gestem prawej dłoni wskazuje go. Do tego samego typu ikonograficznego należy Częstochowska Ikona Matki Bożej. Bielska ikona uznawana jest za cudowną o czymś świadczą liczne wota pozostawione przy ikonie.

Święto ikony

Ikona doczekała się swego święta w 2007 roku, a przypada ono na drugą niedzielę czerwca. Na trwałe wpisało się ono w kalendarz cerkiewny, ale i miejski miasta. W tym roku obchody wyjątkowo przesunięto, a to dlatego, że na drugą niedzielę czerwca 2022 roku przypadało Święto Zesłania Ducha Świętego.

Tegoroczne obchody

19 czerwca po raz siódmy ruszyła procesja z cudowną, bielską ikoną, chodniki i ulice wypełniły się ludźmi licznie przybyłymi z całego miasta i okolic. Tym razem wierni przeszli od cerkwi Preczyścienskiej, z ulicy Jagiellońskiej do cerkwi Woskresienskiej, znajdującej się przy ulicy Traugutta, gdzie w tym roku była sprawowana główna Boska Liturgia na ołtarzu polowym pomiędzy "skrzydłami" domu parafialnego. Ustawianie ołtarza na świeżym powietrzu pozwala na udział większej ilości wiernych w nabożeństwie i stało się to już tradycją.

Świętą Liturgię celebrował Metropolita Sawa, a współcelebrowali

  • Grzegorz Arcybiskup Bielski
  • Paweł Biskup Hajnowski
  • Andrzej Biskup Supraski
  • Warsonofiusz Biskup Siemiatycki

Zobacz nagranie z bielskiej procesji

Metropolita podkreślił, że przeżywając czynnie to święto

zaświadczamy o nasze prawosławnej wierze

zaznaczył też, że

prawdziwy chrześcijanin powinien mieć otwarte, serce, oczy i rozum, by widzieć, rozumieć i podziwiać te cuda, które za sprawą ikony czyni Bóg

W 2023 roku procesja odbędzie się 11 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto