Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Procesja przeszła przez miasto (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Bielsk Podlaski. Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Procesja przeszła przez miasto
Bielsk Podlaski. Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Procesja przeszła przez miasto Irena Łozowik
Bielsk Podlaski przez dwa dni celebrował święto Bielskiej Ikony Matki Bożej. Liczna prawosławna społeczność w mieście modliła się najpierw w najstarszej bielskiej świątyni, a w niedzielę (14.06.2020) procesje z różnych stron miasta ruszyły w kierunku cerkwi Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim. Stamtąd wyruszyła uroczysta procesja wraz z oryginalną ikoną Matki Bożej, która przeszła ulicami miasta by udać się do cerkwi Uspienskoj, gdzie w tym roku była sprawowana główna Boska Liturgia na ołtarzu polowym obok świątyni parafialnej.

13 i 14 czerwca br., w Bielsku Podlaskim w szczególny sposób obchodzono święto Matki Bożej w Jej Cudotwórczej Bielskiej Ikonie. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się w najstarszej świątyni w Bielsku zwanej Preczystienskoj w sobotę wieczorem. Nabożeństwo Całonocnego Czuwania celebrował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz Arcybiskup Bielski oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł Biskup Hajnowski w asyście duchowieństwa Dekanatu Bielskiego.

W dniu święta w niedzielny poranek 14 czerwca we wszystkich bielskich Cerkwiach odsłużono Boską Liturgię by następnie wyruszyć z różnych stron miasta do Cerkwi Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim. Kontynuując tradycję ziemi bielskiej, zainicjowaną kilka lat temu przez metropolitę Sawę, z cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim wyruszyła uroczysta procesja wraz z oryginalną ikoną Matki Bożej, która przeszła ulicami miasta by udać się do cerkwi Uspienskoj, gdzie w tym roku była sprawowana główna Boska Liturgia na ołtarzu polowym obok świątyni parafialnej. Procesji tej przewodniczył Jego Ekscelencja Grzegorz arcybiskup Bielski.

U bram cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej duchownych niosących ikonę oraz pielgrzymów przywitał zwierzchnik naszej Cerkwi prawosławnej w Polsce, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski. Metropolita pokornie pokłonił się ikonie oddając jej cześć a wraz z nim uczynili to inni hierarchowie i duchowieństwo. Po umieszczeniu ikony w na specjalnie przygotowanym miejscu i po krótkiej doksologii – odśpiewanych hymnach ku czi Matki Bożej, tuż przed początkiem głównej Boskiej Liturgii do wiernych z arcypasterskim słowem zwrócił się Metropolita Sawa, hierarcha powiedział:

umiłowani bracia i siostry, aktualizujemy dzisiaj historię naszej Cerkwi, bowiem prawosławna Cerkiew w Polsce została obdarowana tą ikoną i od tego czasu ikona ta towarzyszy przez ten czas wszystkim mieszkańcom Bielska Podlaskiego.

Jego Eminencja zwrócił również uwagę, że niezbadane są wyroki Boskie, powiedział że; wszystko to dokonuje się za wstawiennictwem Najświętszej Bogurodzicy w tym miejscu i dla tych ludzi nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii.

Ikona ta jest zwana Bielską, ponieważ w tym miejscu okazała wiele mocy w tej ikonie. Przez swoją historię wielokrotnie zasłynęła z cudów, a w czasie II Wojny Światowej nie opuściła tego miasta. Natomiast dziś już po raz piąty możemy iść z tą ikoną ulicami miasta i w ten sposób świadczymy o nasze prawosławnej wierze.

Czytaj też: Bielsk Podlaski. Ulicami miasta przeszła procesja z ikoną Bielską Matki Bożej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Hierarcha bardzo wyraźnie podkreślił, że, "dziś Matka Boża stukała nie tylko do drzwi jednego domu, Ona stale puka do drzwi wszystkich mieszkańców miasta i przykłada swe macierzyńskie ucho i nasłuchuje naszej modlitwy i dziękczynienia za okazane łaski. Ona prosi Swego Syna Jezusa Chrystusa by On dokonał dziś cudu dla mieszkańców Bielska Podlaskiego, takiego jakiego dokonał w Kanie Galilejskiej. Nawiązując do współczesnego świata Metropolita powiedział: że jest on pełen różnych kontrowersji, szalonych ideologii, ponieważ równolegle z łaską Bożą w tym świecie działa szatan i on często swoją chytrością czyni różne zjawiska które gorszą ludzi a każdy człowiek znajduje się między tymi dwoma biegunami co szczególnie jest widoczne w dobie obecnej pandemii".

Świętą Liturgię celebrował Metropolita Sawa a współcelebrowali ją: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz Arcybiskup Bielski, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł Biskup Hajnowski, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki, który zwrócił się do wiernych z słowami ewangelicznego kazania, w którym szczególnie podkreślił że przez pokorę, uniżenie /kenozę/ człowieczeństwo przebóstwia się i osiąga pełnię doskonałości i świętości.

Czytaj też: Pięćset lat Bielskiej Ikony Bogurodzicy

Władyka Warsonofiusz podczas kazania zwrócił również uwagę na treść dzisiejszego czytania liturgicznego, fragmentu listu do Hebrajczyków, gdzie mówił m.in., o bezdomności chrześcijan na ziemi. Sam Chrystus – mówił Ekscelencja – toruje drogę do nieba chrześcijanom, którzy muszą mieć odwagę wejścia do niebios przez życiodajną krew Jezusa. Życie chrześcijan to pielgrzymowanie do Jeruzalem niebieskiego. Na tej ziemi jesteśmy bezdomni, obcy i wędrowcy, jest to wędrówka wiary, która rodzi się z przyjęcia słowa Bożego i okazuje się w wiernej, tak potrzebnej wśród ucisków wytrwałości. Zatem jesteśmy wezwani – konkludował hierarcha – do pełnego zaufania Bożej Opatrzności za heroicznym przykładem ojców. Jego Ekscelencja wyraził również zaniepokojenie z faktu, iż coraz mniej osób, w tym młodzieży i dzieci chce świadomie wejść w trud swoich ojców i kultywować ich tradycję.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii, Jego Eminencja ponownie zwrócił się zebranych wiernych i powiedział, że "oto tu, dokonaliśmy świętej Eucharystii, tego co jest najważniejsze na ziemi, a może tego dokonać tylko człowiek. Jest to składanie daru wiary na ołtarzu modlitwy eucharystycznej. Eminencja podkreślił, że: żyjąc we współczesnym świecie, przepełnieni mocą Eucharystii powinniśmy w pozytywny sposób oddziaływać na otaczający nas świat i zawsze dawać świadectwo swej wiary".

Metropolita w charakterystyczny sposób podniósł pytanie, czy będąc wiernym Cerkwi prawosławnej, mogę dziś nazwać siebie prawdziwym chrześcijaninem? O odpowiedź na to pytanie powinniśmy zadbać sami. Natomiast w dniu dzisiejszym, mówił Eminencja: "zebraliśmy się w tym mieście po to by dziękować Trójedynemu Bogu i Najświętszej Bogurodzicy, że jest z nami, że Swoim Omoforionem otacza miasto i mieszkańców. Dziękujmy Jej za to! Bowiem Matka Boża w swej ikonie przeszła ulicami tego miasta by wejrzeć w serce każdego z was by skłonić swe ucho i wysłuchać mieszkańców, którzy mówią o swoich radościach i problemach".

Czytaj też: Piotr Łozowik: Ikona towarzyszy mi w zasadzie od zawsze

Na zakończenie uroczystości Jego Eminencja podziękował wszystkim za zorganizowanie święta, przeprowadzenie procesji ulicami miasta oraz wszystkim wiernym za przybycie i uczestnictwo w trudach modlitwy. Jego Eminencja odznaczył również orderem św. Marii Magdaleny proboszcza parafii Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim ks. mitrata Jarosława Dmitruka i jego matuszkę za pracę dla dobra Cerkwi oraz za 40 rocznicę kapłaństwa i pożycia małżeńskiego.Dla zebranych wiernych pomimo zmęczenia fizycznego przede wszystkim odczuwalne było duchowe pobudzenie i nieopisana radość wynikająca z faktu, że nieprzerwanie od stuleci Matka Boża opiekuje się Bielskiem Podlaskim.

ks. Adam Dzienisiuk

Teraz oglądasz: Ulicami miasta przeszła procesja z ikoną Bielską Matki Bożej - 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto