Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy budynek przedszkola, będzie miał wyjątkową kaplicę

Andrzej Zdanowicz
azda
budowana kaplica nie bezie służyła tylko do odprawiania nabożeństw

Jeszcze przed dziesięciu laty budynek ten straszył pustką. Dziś tętni życiem. Mieści się w nim przedszkole prowadzone przez Prawosławne Bractwo św. św. Cyryla i Metodego, prawosławna szkoła założona przez Fundację Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej oraz Prawosławne Centrum Kultury. Budynek ten stał się ośrodkiem życia społecznego nie tylko dla wyznawców prawosławia. W dodatku ciągle się rozbudowuje.

Właśnie dobudowywana jest do niego kaplica. Ale nie będzie to zwykła kaplica, tylko obszerna świetlica połączona z kapliczką. Pomieści się w niej około 200 osób. Jak powiedział nam ks. Jerzy Bogacewicz, prezes Fundacji Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, kapliczka ze świetlicą w Prawosławnym Centrum Kultury jest bardzo potrzebna.

Po pierwsze, będą się w niej odbywać się nabożeństwa dla dzieci ze szkoły i przedszkola. Dotychczas były one wożone do cerkwi, ale transport takich maluchów jest dość kłopotliwy. Po drugie, będzie to miejsce na organizacje spotkań, wykładów, konferencji czy koncertów, w których będą mogły brać udział i dzieci, i dorośli. Ołtarz w kaplicy-świetlicy będzie specjalnie oddzielony. Prace nad budową świetlicy rozpoczęły się w grudniu. Ruszyły z kopyta i większość budynku już stoi. Kiedy będzie gotowy, nie wiadomo, bo to zależy od funduszy. A te są ograniczone, ponieważ Fundacja Domów Kultury Prawosławnej zajmuje się nie tylko tym.

Praktycznie od początku swego funkcjonowania, czyli od 2009 roku, zajęła się ona pomocą osobom potrzebującym. Co półtora miesiąca przygotowuje paczki żywnościowe dla 110 osób wskazanych przez bielskie MOPS i GOPS. Przekazywane im produkty w sumie ważą ponad tonę. Jak podkreśla ojciec Bogacewicz, paczki te wydawane są bez względu na wyznanie. Kryterium jest jedynie trudna sytuacja rodzinna lub finansowa.

Jak na Fundację Domów Kultury Prawosławnej w jej działalności nie może zabraknąć też licznych działań z zakresu kultury. Co jakiś czas w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Rejtana odbywają się spotkania, wykłady czy pokazy filmów. Ostatnio wyświetlany był realizowany m.in. przez bielszczan film pt. „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon” opisujący kult ikon Matki Bożej na naszych terenach. Dwa razy do roku fundacja organizuje też „Parafiadę”. Odbywa się ona już nie na terenie centrum kultury przy ul. Rejtana, a na terenie parafii Narodzenia NMP przy ul. Jagiellońskiej. Jest to festyn rodzinny połączony z promocją zdrowego trybu życia. Podczas festynu są dmuchańce i wiele innych atrakcji dla dzieci. Starsi z kolei mają możliwość zbadania ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Podczas imprezy zaproszeni policjanci opowiadają też o zagrożeniach związanych z uzależnieniami. Jedną z najbardziej znanych imprez jest odbywający się pod koniec listopada koncert „Nasze pieśni”, podczas którego lokalne zespoły i chóry prezentują pieśni polskie, białoruskie, ukraińskie.

- Wszystkie te działania Fundacja realizuje dzięki wsparciu darczyńców, a głownie dzięki otrzymywanemu 1 procentowi przekazywanemu przez podatników - mówi o. Bogacewicz. - Dlatego proszę wszystkich wypełniających deklaracje podatkową o wpisywanie w odpowiednią rubrykę KRS fundacji 0000340500.

Ks. Bogacewicz marzy też o zrealizowaniu jeszcze jednego bardzo ważnego dla wszystkich mieszkańców Bielska przedsięwzięcia, ale to wszystko zależy od możliwości finansowych fundacji. I na razie o szczegółach mówić nie chce...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto