Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lesie Pilickim są już trasy do biegów na orientację [ZDJĘCIA]

Andrzej Zdanowicz
Po oficjalnym przecięciu wstęgi nadleśniczy zaprosił gości do sprawdzenia się na  wytyczonych trasach. Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski, z przykrością odmówiła podjęcia wyzwania. Ale trudno jej się dziwić, eleganckie pantofelki to nie najlepsze obuwie do chodzenia po podmokłych leśnych ścieżkach. Swoich pantofli nie bał się pobrudzić Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego. Bez problemu znajdywał punkty kontrolne, a i pytania z zakresu przyrody nie stanowiły dla niego problemu
Po oficjalnym przecięciu wstęgi nadleśniczy zaprosił gości do sprawdzenia się na wytyczonych trasach. Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski, z przykrością odmówiła podjęcia wyzwania. Ale trudno jej się dziwić, eleganckie pantofelki to nie najlepsze obuwie do chodzenia po podmokłych leśnych ścieżkach. Swoich pantofli nie bał się pobrudzić Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego. Bez problemu znajdywał punkty kontrolne, a i pytania z zakresu przyrody nie stanowiły dla niego problemu azda
Bielskie lasy są otwarte dla zwiedzających i oferują mnóstwo atrakcji

Bielszczanie, którzy lubią spędzać czas na łonie przyrody, mogą liczyć na nowe atrakcje, które w Lesie Pilickim zorganizowały Lasy Państwowe. A wszystko w ramach projektu „Poznaj Swój Las”. W naszej okolicy jego prekursorem jest nadleśnictwo Bielsk Podlaski.

- Mimo tego, iż w nasze obowiązki nie jest wpisane wspieranie turystyki i rekreacji, zadbaliśmy o to, by nasz las był atrakcyjny - mówił nadleśniczy Jerzy Andrzejuk z Nadleśnictwa Bielsk Podlaski, gdzie wczoraj oficjalnie rozpoczęto projekt.

W jego ramach w kompleksie leśnym Osuszek na obrzeżach miasta nadleśnictwo wytyczyło trasy do biegów na orientację.

Na trasach wyznaczono punkty kontrolne, czyli słupki ze specjalnymi kasownikami. Podczas zawodów lub biegów na orientację należy je odnaleźć, posiłkując się - także przygotowaną przez leśników - dostępną w internecie mapą. Odbicie śladu kasownika na mapie jest dowodem zaliczenia punktu. Dla urozmaicenia przed wyruszeniem w trasę, przy każdym punkcie można zostawić pytanie z zakresu wiedzy o przyrodzie i lesie. Oczywiście trasy te nie muszą być wykorzystywane tylko przez miłośników biegów na orientację. W oparciu o nie można zorganizować zabawę ze znajomymi lub rodziną bądź zajęcia szkolne dla dzieci i młodzieży. A w przerwie eksploracji leśnych tras i tajemnic można sobie odpocząć pod przygotowaną przez nadleśnictwo wiatą.

- W Osuszku wyznaczono dwie trasy - powiedział Włodzimierz Protasiewicz, koordynator projektu z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Jedna ma ponad kilometr, druga 3,5 km. Podobne trasy wyznaczono nad zalewem Repczyce k. Kleszczel.

- Ten las jest typowym lasem gospodarczym, ale już od dawna okoliczni mieszkańcy traktują go jako miejsce wypoczynku i rekreacji, dlatego staramy się jak najbardziej wychodzić na przeciw ich oczekiwaniom - dodaje Jerzy Andrzejuk.

A już na otwarciu pojawili się pierwsi chętni do skorzystania z przygotowanych atrakcji.

Zaproszeni na otwarcie goście udali się na poszukiwanie wytyczonych punktów orientacyjnych. Grupa złożona z mundurowych, czyli leśników, strażaków, policjantów i strażników granicznych podeszła do sprawy ambitnie i spróbowała przejść dłuższą trasę. Burmistrz Bielska, dyrektor bielskiego MOSiR-u, przedstawiciel naszej redakcji oraz Marek Troc z Bielskiej Inicjatywy rowerowej wybrali tę krótszą. Jedni i drudzy poradzili sobie bardzo dobrze. Nikt się nie zgubił.

Choć przyznajemy, że nie na wszystkie pytania znaliśmy odpowiedź. Ale przecież chodziło tu o dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

- To super pomysł, na Dzień Dziecka przyjadę tu z dzieciakami i urządzimy sobie biegi na orientację - mówi z radością Marek Troc. - Takich pomysłów nigdy za wiele.

Przyznał też, że podobnie jak wielu innych aktywnych bielszczan lubi po Lesie Pilickim biegać lub jeździć rowerem.

- Te trasy to urozmaicenie takich wypraw - dodał.

- A zrobiliśmy to niewielkim kosztem - pochwalił się nadleśniczy.

Projekt realizują także nadleśnictwa: Nurzec, Białowieża, Waliły, Łomża, Nowogród, Knyszyn, Rajgród, Augustów, Szczebra i Suwałki. Mapy tras dostępne są na stronie internetowej www.bialystok.lasy.gov.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto