Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze„Czerwony Bór 2019” [zdjęcia]

JBa/KWP Białystok
25 i 26 maja 2019 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM położonego w malowniczym kompleksie leśnym na terenie województwa podlaskiego odbyły się VI Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze „Czerwony Bór 2019”. To kolejne przedsięwzięcie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji wspólnie z Grupą Ratowniczą „Nadzieja” oraz Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, iż wzięło w nim udział około 250 uczestników reprezentujących Policję, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, grupy poszukiwawczo-ratownicze z całej Polski, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Uniwersytet Warszawski. Ćwiczeniom, mającym chwilami niezwykle widowiskowy i spektakularny charakter, czego dowodem jest załączona dokumentacja fotograficzna, bacznie przyglądali się obserwatorzy – przedstawiciele kierownictwa służb mundurowych szczebla centralnego i wojewódzkiego (w tym m.in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Inspektoratu Transportu Drogowego, Wojsk Obrony Terytorialnej) oraz lokalnych władz administracji samorządowej i rządowej.

Celem przeprowadzonych manewrów była m.in. koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi, ale także ćwiczenie uruchamiania procedur sztabu zarządzania kryzysowego i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych.

Zobacz też Tragiczny wypadek śmigłowca i poszukiwania. Ćwiczenia w gminie Nowogród

Symulacja zrealizowana na podstawie przygotowanego scenariusza opierała się na motywie przewodnim, którym było uprowadzenie kilkuletniego dziecka przez nieznanych sprawców z placu zabaw. W wyniku uruchomionego w związku z tym zdarzeniem systemu Child Alert i opublikowaniem w mediach komunikatu z wizerunkiem dziecka oraz informacją nt. sprawców doszło do wypadku komunikacyjnego wymagającego interwencji Straży Pożarnej oraz znacznych sił medycznych i Policji. Obserwujący rozgrywające się na ich oczach wydarzenia – pościg, akcję ratowniczą osób poszkodowanych w wypadku oraz dynamiczne zatrzymanie sprawców, m.in. z wykorzystaniem psa służbowego Policji mogli naocznie przekonać się o trudnej i jakże odpowiedzialnej roli służb medycznych, policyjnych i strażackich w tego typu zdarzeniach.

Zobacz też ANAKONDA-18. Ewakuacja ludności ze wschodu województwa podlaskiego (zdjęcia, wideo)

Kolejnym elementem przeprowadzonych ćwiczeń były poszukiwania zaginionego dziecka, które zbiegło sprawcom porwania i przebywało w kompleksie leśnym. Sztab dowodzenia zorganizowany na miejscu działań na bazie dwóch mobilnych centrów wsparcia poszukiwań: Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP i Grupy Ratowniczej Nadzieja, miał za zadanie zaplanować akcję poszukiwawczą, dysponując do działań w terenie leśnym ponad 200 osób, w tym przewodników psów – dwunastu policyjnych patrolowo-tropiących oraz czterech psów do poszukiwań osób żywych w terenie z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Jabłonna. W sumie w teren wysłanych zostało 38 tzw. szybkich trójek, składających się z funkcjonariuszy Policji, ratowników i poszukiwaczy oraz studentów kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na UW. Finalnym efektem ich pracy było szczęśliwe odnalezienie i przekazanie służbom medycznym zaginionego dziecka — po upływie ok. 3 godzin od wyjścia w teren pierwszych grup. Jak pokazało życie, a w tym przypadku scenariusz przygotowany przez organizatorów, w godzinach wieczornych okazało się, że dziadkowie porwanego dziecka na własną rękę zaczęli szukać wnuka, w efekcie czego zagubili się w okolicznym kompleksie leśnym. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja zaowocowała ogłoszeniem alarmu dla sił i środków obecnych w bazie, ponownym powołaniem sztabu oraz wysłaniem w teren ponad 20 zespołów poszukiwawczych, które także tym razem po 2 godzinach poszukiwań przyniosły oczekiwany rezultat w postaci odnalezienia zagubionych w kompleksie leśnym osób.

W obu epizodach brał udział śmigłowiec z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, który w porze nocnej doskonale oświetlał teren poszukiwań i znacząco przyczynił się do pozytywnego finału przeprowadzonych działań. Penetracja wyznaczonych sektorów odbywała się również za pomocą Bezzałogowego Statku Powietrznego nawigowanego przez operatora Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.

Czytaj też Poszkodowanych trzeba było wycinać z aut. Całe szczęście to były tylko ćwiczenia

Ćwiczenia zakończone w późnych godzinach wieczornych zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez samych uczestników, jak i obserwatorów. Pokazały też, że profesjonalnie i sprawnie przeprowadzone działania w sytuacjach podobnych jak ta przyjęta w scenariuszu, nie są dziełem przypadku, lecz wynikiem ogromnego doświadczenia, rozwagi, zdecydowania i dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych w akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Sprawne i skuteczne poszukiwania osoby zaginionej to efekt ciężkiej pracy i współdziałania wielu ludzi. Optymizmem napawa fakt, że chętnych i fachowo przygotowanych do niesienia pomocy innym jest coraz więcej, o czym może świadczyć liczniejsze, z roku na rok, grono osób zainteresowanych udziałem w manewrach, a także zauważalny wysoki poziom ich wyszkolenia, przygotowania i zaangażowania.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: VI Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze„Czerwony Bór 2019” [zdjęcia] - Łomża Nasze Miasto

Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto