Około tysiąca wyznawców prawosławia wzięło udział w ostatnią niedzielę w święcie ku czci Bielskiej Ikony Matki Bożej. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście abp. bielskiego Grzegorza oraz biskupów hajnowskiego - Pawła i siemiatyckiego - Warsonofiusza.

Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest od 2007 roku w drugą niedzielę czerwca. Od paru lat w obchodach tego święta biorą udział wszystkie bielskie parafie prawosławne, które organizują wspólną procesję ulicami miasta.

Także w tym roku tłumy wiernych przybyły do cerkwi Narodzenia NMP, aby z modlitwą na ustach w procesji z cudotwórczą ikoną przejść do cerkwi katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Traugutta. W procesji szli wszyscy biskupi diecezji warszawsko-bielskiej wraz z duchowieństwem i wiernymi.

Na skrzyżowaniu ulic, przed cerkwią Zmartwychwstania Pańskiego na procesję oczekiwał metropolita Sawa, który pokłonił się Bielskiej Ikonie Matki Bożej.

Bielska Ikona Przenajświętszej Bogurodzicy, napisana w tradycyjnym kanonie cerkiewnym, jest zbliżona do typu Hodigitrii (wskazującej drogę).

Według podań ową ikonę księżna Helena Moskiewska, żona Aleksandra Jagiellończyka i córka Iwana III, podarowała bielskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP, była to wówczas główna cerkiew w mieście zwana zamkową. Wkrótce ikona zasłynęła z licznych cudów.

Czytaj też: Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej

Rzesze pielgrzymów, ludzi ułomnych, kalekich, chorych przychodziły modlić się przed nią o uzdrowienie. Pierwotnie ikona zajmowała miejsce w ikonostasie. Następnie umieszczono ją na wschodniej ścianie prezbiterium, gdzie znajdowała się do 1998 roku. Dzięki staraniom ówczesnego biskupa bielskiego Grzegorza ikonę umieszczono w centralnej części świątyni, udostępniając ją wiernym.

Czytaj też: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce 2018

Bielska Hodigitria jest przykładem ikony, która łączy cechy stylistyczne ikon moskiewskich i nowogrodzkich. Choć kilka cech wyróżniających. Obecna ikona prawdopodobnie powstała w drugiej połowie XVI wieku.

Czytaj także

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!